30-10-2020 - 31-10-2020

Wszędzie

O wydarzeniu

„Tej drogi nigdy nie było” to łączący słowo i obraz interaktywny i multidyscyplinarny projekt, w którym grafiki i animacje dopełniają współczesną parafrazę starożytnego tekstu. Premiera cyfrowego picture booka dla dorosłych pod adresem gilgamesz.com.pl odbędzie się 30 października, ale proces jego powstawania możecie śledzić już teraz. Na Facebooku oraz Instagramie galerii będziemy regularnie prezentować kolejne etapy pracy artystki Mai Starakiewicz – zapraszamy do współuczestnictwa w tej niezwykłej opowieści!

Epos o Gilgameszu” to zabytek literatury Sumeru o tematyce na pozór odległej i nieaktualnej w kontekście realiów XXI wieku, często niezrozumiały przez archaiczną formę. Kiedy jednak przełożenia tej historii na współczesny język literacki i wizualny dokonuje ilustratorka i projektantka graficzna, która związkami ilustracji i literatury zajmuje się nie od dziś, powstaje multimedialne dzieło sztuki. Przygody króla miasta Uruk, postaci zarówno historycznej, jak i mitologicznej, okazują się być fascynującą opowieścią o miłości, poszukiwaniu sensu życia, walce z przemijaniem oraz odwiecznym konflikcie pomiędzy naturą i kulturą – a to tylko niektóre z jej wątków. Parafraza tego uniwersalnego tekstu przygotowywana jest specjalnie na potrzeby projektu, podobnie jak ilustrujące go grafiki.

Istotną część artystycznego przedsięwzięcia stanowi dokumentacja procesu jego powstawania – jeszcze przed prezentacją całości będzie można zapoznać się ze szkicami rysunków, krótkimi cytatami z tekstu, graficznymi mapami myśli, czy też zobaczyć artystkę przy pracy, a także obserwować, jak zmienia się i ewoluuje koncepcja adaptacji. Po premierze udostępnione, do ściągnięcia ze strony internetowej, zostaną: e-book oraz wybrane ilustracje, które będzie można wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie w swoim domu. Planujemy również konkurs oraz spotkanie z artystką – zachęcamy do śledzenia informacji na naszych mediach społecznościowych i stania się częścią tego niecodziennego projektu.

Maja Starakiewicz – ilustratorka i projektantka graficzna, absolwentka grafiki na ASP w Krakowie, obecnie doktorantka na tej samej uczelni. Autorka książki i programu edukacyjnego „Pociąg do opowieści” i książki „Model i metafora”, współautorka spektaklu rysunkowego na podstawie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego. W swojej twórczości często sięga po literaturę – najchętniej dawną.

maja.starakiewicz.pl/
instagram.com/majastarakiewicz/

Koncepcja projektu, ilustracje, projekt i wykonanie strony internetowej: Maja Starakiewicz
Produkcja: Agnieszka Cieślak, Diana Kołczewska
Tekst „Tej drogi nigdy nie było”: Marcin Mleczak
Font Avara Bold Italic: Lucas Le Bihan / Velvetyne

Projekt realizowany w ramach stypendium „Kultura w sieci” przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni:

 

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup