01-10-2023 - 01-10-2023

Galeria Labirynt

O wydarzeniu

To miejsce na Twoją historię.
Taki napis umieszczony był na skrzynce w przestrzeni wystawy „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”. Podczas wernisażu mówiliśmy, że najważniejszy jest tu odbiorca, a sama wystawa ma być przestrzenią dialogu i wielogłosu. Przez cztery miesiące osoby odwiedzające zostawiały w skrzynce anonimowo swoje przemyślenia i wspomnienia dotyczące ich współczesnego i dawnego doświadczenia wiary, katolickiego wychowania, lekcji religii. Dzieliły się odczuciami, jakie budziła w nich wystawa, mówiły o sobie, o Bogu, o ludziach napotkanych podczas edukacji religijnej. Na zakończenie pozwolimy tym historiom wybrzmieć w galerii, a każda z nich dostanie swój głos i swoją przestrzeń. Każda zostanie wysłuchana.


Kiedy: 1.10.2023 (niedziela), godz. 18.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wydarzenie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.
Wstęp: wolny

Osoby performujące: Paulina Mazurek, Kamila Janik


Wydarzenie towarzyszące wystawie Pauliny Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”. Wystawa prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Jest spojrzeniem dorosłej katoliczki na treści, których uczono ją w dzieciństwie. Punktem wyjścia prezentowanych asamblaży są zeszyty do religii, których fragmenty zostały zestawione z pracami w charakterze podpisów. Osobiste archiwa przeplatają się z dewocjonaliami. Wystawa czynna do 1.10.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00).


Paulina Mazurek, ur. w 1995 r. w Lublinie. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w dziedzinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Absolwentka fotografii na Uniwersytecie Warszawskim i sztuki współczesnej na UP. Edukatorka w Galerii Labirynt. Fotografka, fotoedytorka, artystka intermedialna, początkująca kuratorka. Posługuje się szeroko pojętym medium fotografii, wideo, kolażu analogowego, montażu cyfrowego. Działa także w obszarze dokumentu subiektywnego i „nowych nowych mediów”. Porusza kwestie społeczne i relacyjne, interesują ją wątki międzypokoleniowe, socjologia codzienności. Często czerpie z estetyki kiczu. Finalistka Grand Press Photo 2020, nominowana za reportaż oraz portret w kategorii Young Poland, uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Razem z Michałem Tokarzem tworzy Kolektyw [ZOBACZ JAK].

Kamila Janik, ur. 1995 r. w Lublinie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2019). Ukończyła szkołę, grając w dyplomach „prawie my” reż. Marcina Wierzchowskiego oraz „#Gwałt na Lukrecji” reż. Marcina Libera. Współpracowała z teatrami w Krakowie, w Sosnowcu i w Warszawie, od stycznia 2022 roku jest aktorką Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W trakcie studiów aktorskich studiowała także judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, brała udział w licznych czytaniach performatywnych, filmach i serialach.


Więcej o wystawie „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artystka

Paulina Mazurek

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup