20-5-2021 - 20-5-2021

Wszędzie

O wydarzeniu

Danil Vitkovski jest tancerzem, choreografem, performerem, a także aktywnym współtwórcą kultury ballroomów. Syn legendarnego House of Milan oraz ojciec polskiego Kiki House of Sarmata zaprasza na sensualny performance o ciele i traumach.

Voguing, bale – to pojęcia znane nie tylko fanom serialu „Pose”; to kategorie kultury, która celebruje każdą tożsamość i bycie sobą. Korzystając z jej form, Danil Vitkovski snuje osobistą opowieść o ranach i lękach, których emanacją stają się senne koszmary. „Sny nie są prawdziwe”, „To ci się tylko przyśniło” – ileż razy słyszymy te słowa jako dzieci… A co jeśli koszmary są realne?

Dyskretny stukot obcasów. Niepewność i zbieranie się na odwagę. Mężczyzna, kobieta i dziecko w jednej osobie. Wielość tożsamości, która konstytuuje bycie „ja” zostaje dodatkowo podkreślona strojem, ruchem, gestem. Danil Vitkovski opowiada głosem, ciałem, tańcem, milczeniem. Jego performance to intymna etiuda o stanie zawieszenia między czymś, co tylko przeczuwamy, a jednocześnie wydaje się namacalne. Autor „Nigtmares” układa te ułamki w całość, próbuje zrekonstruować jak rozbite lustro. Ale doświadczenia, ukryte pod skórą, są jak zatruty owoc.

Można je opowiedzieć poprzez powolne, uważne ruchy vogue, które stają się rytuałem czystej ekspresji, rozsadzają krępujące ramy i dają wolność. Męska i kobieca strona stanowią całość jednej osoby. Mężczyzna na szpilkach, uwalniający swoją wrażliwość pozwala obrócić w proch toksyczne wzorce, których finałem często bywa przemoc.

 

Transmisja performansu:
20 maja
godz. 18:00
Facebook Galerii Labirynt

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup