10-5-2021 - 16-9-2021

Wszędzie

O wydarzeniu

Zawsze zależało nam na byciu otwartą, reagującą na zmieniającą się rzeczywistość instytucją kultury. Naszą główną domeną jest i będzie sztuka. Wierzymy także, że na ludziach z nią związanych spoczywa szczególna odpowiedzialność. Od lat staramy się jak najbardziej dla Was otwierać i uwzględniać Wasze potrzeby. Chcemy, aby każdy i każda z Was czuł/a się u nas dobrze. Prezentujemy wystawy, organizujemy spotkania i dyskusje, edukujemy od najmłodszego i wkraczamy w obszary, gdzie miejsce, jakim jest galeria sztuki może pozytywnie wpływać na rzeczywistość i międzyludzkie relacje.

Czy możemy bezczynnie się przyglądać temu, jak coraz bardziej agresywne, wykluczające innych postawy przybierają na sile? Naszym zdaniem, nie. Obcowanie ze sztuką uczy dostrzegania różnych perspektyw i różnych wrażliwości, otwiera na drugiego człowieka. Właśnie to chcemy naszymi działaniami przekazać. W Galerii Labirynt od lat odbywają się wystawy i wydarzenia poświęcone demokracji, prawom człowieka, wolności i akceptacji. Jednak w ostatnim czasie odczuwamy to, jak bardzo tą misją przeszkadzamy, zwłaszcza skrajnie prawicowym środowiskom.

Dlaczego hasła solidarności, otwartości i szacunku dla drugiego człowieka, prawa decydowania o sobie i swoim życiu przeszkadzają tak bardzo, że postuluje się odebranie nam funduszy na działalność? Że demoluje się nam fasadę galerii, zrywa baner, a na murze pisze, że „Galeria Labirynt to kurwy?”. Jak to możliwe, że do prokuratury wpływa przeciwko nam absurdalne zawiadomienie jakoby artystka zjadała ludzkie płody? Oczywiście to tylko te najgłośniejsze przypadki.

Przyznajemy się: jest nam po ludzku trudno. Nie zamierzamy się jednak poddawać. Chcemy dalej działać, bo wierzymy, że to, co robimy ma sens. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie: przychodźcie do nas, do Labiryntu, gdzie można na kartkach napisać coś miłego o galerii. Spotkajmy się na wystawach i w przestrzeni internetu – wystarczy, że swój post z dowolną wspierającą treścią oznaczycie #wspieramLabirynt.

Jednocześnie dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa i wpisy, które dotarły do nas do tej pory. To dla Was i dzięki Wam działamy!

 

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup