24-8-2021 - 03-10-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

„Cel pobytu?” to pytanie, które Yuriy Biley słyszy za każdym razem, gdy przekracza polską granicę, chociaż od lat tutaj ma swój dom. Dwa słowa wypowiadane przez urzędnika stanowią dla przyjezdnych wstęp do migranckiej baśni o wielu możliwych zakończeniach, dla artysty za każdym razem nabierają one nowego sensu.
Data otwarcia wystawy jest nieprzypadkowa, ma ona związek z 30-leciem odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

______
Otwarcie wystawy
Kiedy: wtorek, 24 sierpnia 2021 r., godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Łukasz Grzesiuk
Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Krystian Kamiński.
Wstęp wolny
Wystawa czynna do 3.10.2021 (wt.-niedz., godz. 16.00-21.00)
Bilet: 1 zł
______
Na wystawie Yuriy Biley prezentuje około dwustu przedmiotów przywiezionych z domu w Ukrainie do nowego domu w Polsce. Stają się one milczącymi świadkami osobistej biografii, zapisem wspomnień otoczonych osobliwą postradziecką ostalgią, która przeradza się w pytanie o współczesną tożsamość. Zbiór ten tworzą książki, albumy, monety, fotografie, odzież przywieziona w walizce, stara maszyna do pisania, dokumenty, radziecki samolocik, torebka cukru i mnóstwo innych rzeczy o różnym statusie i wartości. Wśród nich także kilkadziesiąt dzieł sztuki otrzymanych od innych artystów.
Możesz wygodnie usiąść w fotelu kinowym z dawnych lat, zamknąć oczy i wsłuchać się w opowieść o każdym z tych przedmiotów. „Cel pobytu?” – pytanie mające odróżnić swoich od obcych nabiera egzystencjalnego znaczenia. Pozwala z perspektywy spojrzeć na własne dzieje i dostrzec rolę przeszłości w kształtowaniu teraźniejszości.
Prace nad projektem artysta rozpoczął w 2015 roku, w momencie przeprowadzki ze Lwowa do Wrocławia, gdzie mieszka do dzisiaj.
Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2019 w ZŁOTYM KIOSKU (teraz NOWY ZŁOTY) we Wrocławiu, składała się ze 105 obiektów – przedmiotów osobistych i audio opowieści o nich.

Cennik

Bilet: 1 zł

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Yuriy Biley

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup