Yuriy Biley
Cel pobytu

Artyści

Yuriy Biley

Miejsce

Galeria Labirynt | Akwarium, ul. Popiełuszki 5

Dostępność

Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Łukasz Grzesiuk
Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Krystian Kamiński.

Edukacja

Redakcja publikacji

Projekt publikacji

Biogramy artystów

Yuriy Biley – urodzony w 1988 roku w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina). Artysta wizualny i kurator.
Od 2015 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu.
W latach 2003-2005 studiował w College of Arts im. A. Erdeli w Użhorodzie, a w 2011 roku ukończył studia magisterskie na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczestnik rezydencji artystycznych m.in. w Pradze, Amsterdamie, Warszawie i Katowicach. Jego prace prezentowane były w wielu miastach Ukrainy (Lwów, Kijów, Dnipro, Charków) i Europy (Berlin, Praga, Amsterdam, Warszawa, Lublin, Poznań, Karlsruhe). Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Chersoniu (Ukraina) i w depozycie w Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku.
W 2011 roku wraz z Pavlo Kovachem i Stanislavem Turiną założył galerię sztuki we Lwowie „Detenpyla gallery”. Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012 roku). W 2013 roku Open Group było laureatem nagrody specjalnej, a w 2015 laureatem nagrody głównej PinchukArtPrize (Kijów). W 2015 roku, jako członek Open Group, brał udział w wystawie „Hope” prezentowanej w pawilonie narodowym Ukrainy na 56. La Biennale di Venezia. W 2019 roku Open Group było kuratorem ukraińskiego pawilonu w ramach 58. La Biennale di Venezia.
Od 2019 roku wraz z Magdaleną Kreis współtworzy niezależne miejsce wystawiennicze NOWY ZŁOTY (poprzednio ZŁOTY KIOSK). A od 2020 roku razem z Verą Zalutskayą i Yulią Krivich współtworzy ZA*Grupę (*zagraniczne artystki i artyści mieszkający w Polsce).

Biogramy artystów