10-2-2023 - 19-3-2023

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Wystawa jest próbą zmierzenia się z „dziewczyną” i tym, co stanowi jej semantyczne odniesienie. „W moim odczuciu okres dziewczęcości jest brakiem: poczucia podmiotowości, tożsamości, reprezentacji, a jednocześnie, co ważniejsze, wzrastaniem, oczekiwaniem i tworzeniem nowego kształtu swojej postaci” – mówi autorka.


Otwarcie wystawy: 10.02.2023 (piątek), godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Jolanta Gromada i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do 19.03.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)
Wstęp: wolny

Kurator: Waldemar Tatarczuk

Wydarzenie towarzyszące:

  • 11.03.2023 (sobota), godz. 15:00 Autorskie oprowadzanie po wystawie (link do opisu)

„Pupilla” to akt pożegnania okresu niedojrzałości. Wyjściem do tworzenia tego projektu była wieloznaczność dwóch łacińskich słów: pupilla, czyli źrenica*, dziewczyna, laleczka, uczennica oraz pupa – poczwarka, stadium przed przeobrażeniem zupełnym, zanim owad osiągnie swoją dorosłą postać i stanie się imago.

Jest to podejście do zamknięcia niedorosłości, próba przeobrażenia się i uformowania. To także zderzenie z kulturowym czy wręcz popkulturowym wyobrażeniem dziewczyny i jego konsekwencjami.

*Źrenica (łac. pupilla) – otwór występujący przed soczewką, odpowiedzialny za ilość światła padającego na siatkówkę. Chroni wnętrze gałki ocznej przed nadmierną ilością oświetlenia.
Jej średnica wynosi 3 do 8 mm, zmienia się w zależności od zmian oświetlenia oraz skurczów mięśni zwieracza i rozwieracza źrenicy. Szerokość źrenic jest także związana z nastrojem – dobry nastrój powoduje ich rozszerzenie, a zły zwężenie. Za: Wikipedia


Agata Rucińska (ur. 1991) – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku wiedza o teatrze. Pracuje głównie z fotografią, wideo, rzeźbą. Autorka projekcji wideo do spektakli m.in. w TR Warszawa, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz na wielu festiwalach teatralnych. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Monopol, Galerii Studio, Instytucie Fotografii Fort (Warszawa), Centrum Spotkania Kultur, Galerii Labirynt (Lublin), BWA Jelenia Góra, Petach Tikva Museum of Art (Izrael), uczestniczka rezydencji artystycznej w Czerniowcach i wystawy w Galerii Bunker (Czerniowce, Ukraina) oraz festiwalu Blurborders Art Exchange (Bangkok/ Sakon Nakhon, Tajlandia), którego efekty działań pokazywane były w Bangkok Art and Culture Centre. Współpracowała z EMST w Atenach

Wstęp

wolny

Język

polski / ukraiński / PJM

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artystka

Agata Rucińska

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup