10-3-2023 - 07-4-2023

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

W pracach prezentowanych na wystawie zaobserwujemy dialog współczesnego, młodego fotografa Vala Ziółko z pracami XVIII-wiecznych artystów, takich jak François Boucher czy Jean-Honoré Fragonard. Fotografie są próbą ukazania piękna osób transqueer w oparciu o sztukę dawnych mistrzów malarstwa. Wystawa dowodzi, że piękno ma więcej form i obliczy niż często sztywne ramy heteronormatywnych standardów.


Otwarcie: 10.03.2023 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Biblioteka Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wernisaż tłumaczony na PJM, tłumaczka: Marta Stępniak. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 7.04.2023 (wt.-sob.: 13:00–18:00; niedz.: 12:00–19:00)
Wstęp wolny

Po wernisażu zapraszamy na AFTER: godz. 20:00, w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5)


– Do projektu wybrałem osoby transqueerowe, które nie angażują się aktywistycznie i nie są osobami publicznymi. Są zwykłymi ludźmi, którzy studiują, pracują, starając się żyć prywatnie i szczęśliwie. Bohaterkami zdjęć są m.in Maja i jej towarzysz Gabrielo, małżeństwo, które podczas swojej relacji przeszło proces korekty płci – mówi twórca.

Podczas wernisażu wystąpią: Natalia Sadłowska (skrzypce), Weronika Prus (wiolonczela), Mateusz Kulczyński (pianino). Zaprezentowane utwory przybiorą formę „klasycznej niespodzianki”.


Val Ziółko x Jakub Ziółkowski (ur. 2001) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji aranżacja wnętrz. Obecnie studiuje produkcję medialną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. W swojej praktyce pracuje głównie z fotografią. Aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, skupiający się na potrzebach osób transpłciowych. „Pionier Młodego Pokolenia” w ramach Vogue’s Global Youth Project. Wyróżniony w XII międzynarodowym konkursie fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”.


Projekt Queerujemy Lublin dofinansowany jest z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu The Europe Challenge 2022-23.

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński, PJM

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Val Ziółko x Jakub Ziółkowski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup