28-7-2023 - 17-9-2023

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Obecność, rozumiana zarówno jako fizyczne istnienie w danym miejscu, jak i mentalne zaangażowanie, staje się centralnym tematem wielu prac artystycznych. Sztuka jest w stanie przenikać granice czasu i przestrzeni, umożliwiając nam doświadczenie i zrozumienie sytuacji, które wydarzyły się w przeszłości lub odbywają się gdzieś indziej. Dzięki sztuce możemy odczuć obecność ludzi, miejsc i wydarzeń, które nie są nam bezpośrednio dostępne. Prace artystyczne stanowią swoiste dokumenty, które przekazują nam informacje, opowieści i emocje związane z określonymi momentami w historii lub z danymi sytuacjami. Ważne jest, aby zauważyć, że sztuka nie jest jedynie statycznym zapisem rzeczywistości. W przypadku ukraińskiego artysty, który opowiada o obecności i byciu za granicą, sztuka staje się narzędziem do wyrażania tożsamości, doświadczeń i perspektyw.


Otwarcie wystawy: 28.07.2023 (piątek), godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Ewelina Lachowska i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do 17.09.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)
Wstęp: wolny
Kurator: Mateusz Wszelaki

Kuratorskie oprowadzanie: 13.09.2023, godz. 18:00 (link do opisu)


Za sprawą wystawy „OBECNY” możemy poznać osoby artystyczne, które przebywały na rezydencji w Lublinie. Praca wideo składa się z rozmów, w których eksploruje się ich życie i praktykę artystyczną, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Osoby te dzielą się również swoimi politycznymi, kulturowymi i filozoficznymi przekonaniami. Opowiadają o tym, jak spędziły 24 lutego, pierwszy dzień pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, i jakie odczuły skutki tej tragedii. W serii graficznej zatytułowanej „Dziennik Wojenny” artysta jeszcze głębiej wchodzi w temat wojny w Ukrainie. Prace te są jego osobistymi refleksjami, stanowią dokumentację zbrodni, do których odwołuje się poprzez wykorzystanie zapośredniczonych relacji fotograficznych i wideo z portali społecznościowych. To wszystko przenosi nas w ponurą atmosferę okropieństw, które nie zostały uchwycone przez kamery, fantazji i aktywistycznych relacji.

Cennik

bezpłatne

Język

polski, PJM, ukraiński

Kurator

Mateusz Wszelaki

Audiodeskrypcja

Osoba artystyczna

KNYAZCOTIC

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup