02-3-2024 - 05-5-2024

Galeria Labirynt

O wystawie

Artyści i artystki: Mirosław Bałka, Tomasz Bielak, Bohdan Bunchak, Katarzyna Krakowiak, Pavlo Kovach jr, Dmytro Kupriyan, Robert Kuśmirowski, Alexander Len, Goshka Macuga, Denys Pankratov, Joanna Piotrowska, Agnieszka Polska, Sofiya Pomogaibo, Max Robotov i Lesia Khomenko, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier), Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Bohdan Sokur, Monika Sosnowska, Lubomyr Tymkiv, Yurii Vovkohon, Artur Żmijewski

Kurator: Waldemar Tatarczuk

Otwarcie wystawy: 2.03.2024 (sobota), godz. 18.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wystawa czynna do 5.05.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)
Dostępność: informacja na dole strony


„To tylko wystawa”, kolejna wystawa sztuki nie zmieni sytuacji na froncie. Nie zmieni też stosunku wolnego świata do wojny w Ukrainie. Może jednak budzić niepokój, dać poczucie choć ułamka niepewności, w jakiej żyją miliony Ukraińców i Ukrainek narażonych na śmiercionośne rakiety wystrzeliwane przez putinowską armię.

Wystawa została otwarta 27 października 2023, ale nie było na niej żadnych prac, tylko architektura przygotowana na ich ekspozycję, przypominająca opuszczone, ciemne miasto. Otaczała ją projekcja słonecznego, jasnobłękitnego nieba, która co jakiś czas gasła, pogrążając wystawę w budzącej niepokój ciemności. To z nieba nadlatują rakiety i drony, to z nieba nadchodzi śmierć i zniszczenie. Ale tutaj, w Lublinie możemy czuć się bezpiecznie, ta wojna jest daleko. Jeszcze dalej jest od Berlina, Amsterdamu, Paryża, Nowego Jorku czy Budapesztu. W miarę upływu czasu wydaje się być coraz dalej. Zapominamy o niej albo staramy się zapomnieć. Przestaje być gorącym tematem dla mediów i zapracowanych, zajętych swoimi problemami mieszkańców wolnego świata.

Ale nie jest obojętna dla Ukraińców i Ukrainek – dla nich to być albo nie być. Również dla ukraińskich artystek i artystów, których część, walczących w ukraińskiej armii, pokazała swoje prace w drugiej odsłonie tej wystawy otwartej 12 stycznia 2024. Są wśród nich prace powstałe po 24 lutego 2022, ale nie tylko. Część z artystów-żołnierzy i artystek-żołnierek odłożyło swoją praktykę artystyczną na dalszy plan. Teraz ważniejsza jest walka o kraj i jego fizyczne przetrwanie. Ale również o wartości, w tym także o możliwość tworzenia, wolność słowa, prawa mniejszości, które według Putina stanowią zagrożenie dla rosji.

Rozumieją to też nie-ukraińscy artyści i artystki, które dołączą do wystawy w trzeciej odsłonie. Ich prace zobaczymy na tle ścian z projekcją tego czystego, błękitnego, „europejskiego” nieba. Ale ona nadal będzie gasnąć, a prace znikać w ciemnościach, próbując ostrzec nas, że rzeczywistość, w której żyje Ukraina może stać się naszym udziałem, jeśli nie pomożemy temu krajowi walczącemu z imperium zła. Nie chodzi tu o straszenie. Strach często zamiast racjonalnej reakcji powoduje wypieranie go do podświadomości lub zachęca do ustępstw. Chodzi o mobilizację do działania, o solidarność w walce ze złem, przed którym Ukraina broni nie tylko siebie, ale również nas.


Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób słabowidzących – na wystawie panuje półmrok i mrok. Czarnodruki z informacjami o wystawie dostępne przed wejściem na wystawę. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną – światła na wystawie zapalają się i gasną, w przestrzeni słychać głośne dudnienie i trzaski. Wystawa nieprzyjazna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną – w przestrzeni wystawy rozmieszczone są ażurowe metalowe elementy oznaczone taśmą fluorescencyjną. Prosimy o zachowanie ostrożności. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.

Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk. Brak tłumaczenia na PJM.

To tylko wystawa / Kyiv Biennial 2023 -This Is Just an Exhibition / Kyiv Biennale 2023

Cennik

bilet: 8/4 zł; na wernisaż wstęp wolny

Język

polski, ukraiński

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Mirosław Bałka, Tomasz Bielak, Bohdan Bunchak, Katarzyna Krakowiak, Pavlo Kovach jr, Dmytro Kupriyan, Robert Kuśmirowski, Alexander Len, Goshka Macuga, Denys Pankratov, Joanna Piotrowska, Agnieszka Polska, Sofiya Pomogaibo, Max Robotov i Lesia Khomenko, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier), Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Bohdan Sokur, Monika Sosnowska, Lubomyr Tymkiv, Yurii Vovkohon, Artur Żmijewski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup