18-5-2024 - 18-8-2024

Galeria Labirynt

O wystawie

  • Artystki UA: Katya Buchatska, Katya Libkind, Lucy Ivanova, Olha Marusyn, Anna Ivchenko, Inga Levi, Daria Molokoiedova, Marharyta Polovinko, Dasha Chechushkova, Olia Yeriemieieva, Sana Shahmuradova Tanska, Yuliia Danylevska, Kateryna Aliinyk, Viktoriia Rozentsveih, Karina Synytsia
    Artystki PL: Magdalena Franczak, Katarzyna Kozyra, Małgorzata Pawlak, Ewa Zarzycka, Marta Zgierska
  • Zespół kuratorski: Alya Segal, Waldemar Tatarczuk
  • Partnerzy: Galeria Artsvit w Ukrainie, Fundacja Katarzyny Kozyry

Otwarcie wystawy: 18.05.2024 (sobota), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Wystawa czynna do 18.08.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)

Wydarzenia towarzyszące:
18.05.2024 (sobota), godz. 20.00 – spotkanie, w którym udział wezmą: Anna Ivchenko, Katarzyna Kozyra, Inga Levi, Olha Marusyn, Iryna Polikarchuk, Alya Segal, Iga Szczepańska, Waldemar Tatarczuk, Olia Yeriemieieva; prowadzenie: Marta Czyż
19.05.2024 (niedziela), godz. 16.00 – perfomans Olyi Marusyn + oprowadzanie kuratorskie po wystawie  (więcej)


Secondary Archive to założony w Polsce projekt, który ma na celu badanie i archiwizację sztuki, która przez wiele lat i wieków nosiła piętno wtórności. W szczególności mówimy o twórczości kobiet. W tym roku Secondary Archive uzupełniło się o 15 nowych nazwisk ukraińskich artystek, które w swoich pracach podejmują tematykę wojenną.

Uczestniczki wystawy w swoich pracach nie przedstawiają jej bezpośrednio – zdjęcia z pola walki czy skutki rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę cywilną Ukrainy dziś niestety nie robią już na nikim wrażenia. Utrata domu wskutek wojny, wymuszone przesiedlenia nie mogły nie wpłynąć na praktykę twórczą artystek. Odwołują się do wspomnień o domu i dzieciństwie oraz sprawdzają nowe możliwości praktyk upamiętniania.

Wojna podkreśla nie tylko znaczenie domu, ale także zmusza na nowo zastanowić się nad znaczeniem ziemi. Krajobraz, gleba, obszary geograficzne stały się jednymi z najczęstszych tematów, z którymi dziś pracują ukraińskie artystki.

Zresztą temat, do którego artystki zawsze się zwracały i robią to nadal, czyli ciało, również pojawia się przed nami w zniekształconej i zmienionej przez wojnę formie. Artystki na nowo zastanawiają się nad relacją z własnym ciałem, seksem, opieką oraz generycznym ciałem jako przedmiotem wojny.

W ramach wystawy z ukraińskimi artystkami podejmują dialog artystki z Polski, zajmujące się pokrewną tematyką: domem, ciałem, ziemią. Dzięki temu możemy zobaczyć głębsze powiązania kultury ukraińskiej i polskiej, tendencje w sztuce wschodnioeuropejskiej w podejmowaniu tematów drażliwych, a także porozmawiać o powszechnej solidarności kobiecej.


Projekt „Secondary Archive. Women Artists in War” jest wspierany przez Unię Europejską w ramach programu House of Europe.


Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.
Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.


 

Secondary Archive: Women Artists in War

Cennik

8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)

Język

polski, ukraiński

Zespół kuratorski

Alya Segal, Waldemar Tatarczuk

Audiodeskrypcja

Artystki

Katya Buchatska, Katya Libkind, Lucy Ivanova, Olha Marusyn, Anna Ivchenko, Inga Levi, Daria Molokoiedova, Marharyta Polovinko, Dasha Chechushkova, Olia Yeriemieieva, Sana Shahmuradova Tanska, Yuliia Danylevska, Kateryna Aliinyk, Viktoriia Rozentsveih, Karina Synytsia
Magdalena Franczak, Katarzyna Kozyra, Małgorzata Pawlak, Ewa Zarzycka, Marta Zgierska

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup