Barbara Gryka – Taniec motocykli

Barbara Gryka – Taniec motocykli

rok powstania: 2020

czas trwania: 9’25’’

materiał/technika: wideo

Kolekcja Galerii Labirynt


Wideo prezentuje układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez osoby poruszające się na motocyklach. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tanecznych – motocykle jeżdżą w koło, obracają się wokół własnej osi czy robią tak zwane mijanki.

Początkowo działanie miało odbywać się z udziałem publiczności i, na wzór występów tanecznych, mieć charakter widowiska scenicznego. Z czasem ta myśl ewoluowała i artystka postanowiła zaangażować odbiorców_czynie w inny sposób, a tym samym spróbować przenieść działanie z przestrzeni publicznej do galeryjnej.

„Taniec motocykli” ujęty został w formę czterokanałowej wideo-instalacji, ułożonej na kształt kwadratu. Osoba oglądająca może stanąć pośrodku tych projekcji i być dosłownie w centrum widowiska.

W tańcu ludowym, czy też w tańcu towarzyskim w ogóle, to mężczyzna występuje w roli przewodnika: prowadzi swoją partnerkę, pilnuje następstw i synchronizacji ruchów, podnosi ją i obraca. Tutaj role się odwracają. Barbara Gryka ubrana w tradycyjny, kobiecy strój ludowy, wydaje polecenia i kieruje osobami wykonującymi układ – w zdecydowanej większości mężczyznami. Fakt, że w projekcie wzięła udział wyłącznie jedna motocyklistka, stanowi o tym, jak nieustannie stereotypowo „męsko” postrzegany jest ten sport.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

galeria@labirynt.com

praca z napisami i opisem dźwięków:


[tłumaczenie: Krystian Kamiński]

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Krystian Kamiński; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

opis w PJM:


[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.