Dominik Lejman – 60s Katedra

Dominik Lejman – 60s Katedra

rok powstania: 2011

czas trwania: 2’25’’

materiał/technika: wideo (wideofresk)

Kolekcja Galerii Labirynt


Praca Dominika Lejmana to zapętlona projekcja bez zapisu dźwięku, przedstawiająca manewry grupy skoczków spadochronowych. Uchwyceni w momencie lotu, bez otwartych spadochronów, na zmianę grupują się i rozdzielają, tworząc różne figury. Sylwetki postaci są czarno-białe, przedstawione w negatywie, przez co praktycznie pozbawione widocznych szczegółów fizjonomii. Lewitujące w powietrzu postaci, chwytając się za nogi i ręce, przeistaczają się w kształty przypominające rozetę, gwiazdę lub kompozycję migoczących punktów w kalejdoskopie. Choreografia powietrznych akrobacji skoczków ma konkretny cel – to próba wizualnej rekonstrukcji sklepienia romańskiej katedry w Durham.

Wysoki kontrast projekcji oraz jednolite, całkowicie czarne tło sprawiają, że można ją oglądać również w jasnym, oświetlonym pomieszczeniu czy w przestrzeni publicznej – na czym najbardziej zależało artyście. Taki rodzaj wideo Dominik Lejman nazwał wideofreskiem. Według tej techniki artystycznej ściana, na której zostaje wyświetlony wideofresk, staje się integralną częścią pracy, a samo nagranie zyskuje bardzo delikatny, prawie niematerialny efekt.

„60s Katedra” to chęć odzwierciedlenia mistycznego charakteru sakralnej budowli i sięgnięcia do tego, co boskie. Stabilną i monumentalną architektoniczną konstrukcję zastępuje ulotna kompozycja, w której główną rolę odgrywa człowiek.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

fragment pracy z opisem dźwięków:


opis dźwięków: Wideo bez dźwięku.

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Paulina Gierlach , Katarzyna Mazurek ; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Justyna Kieruzalska]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.