Jan Ziemski – Czarne-białe (dyptyk) z cyklu Permutacje

Jan Ziemski – Czarne-białe (dyptyk) z cyklu Permutacje

rok powstania: 1982

wymiary: 60 cm x 60 cm

materiał/technika: technika własna

Kolekcja Galerii Labirynt


Praca Jana Ziemskiego to dyptyk, czyli dzieło składające się z dwóch części. To podobne do siebie, kwadratowe płótna, na których po przekątnej umieszczone zostały drewniane listewki. Jedna z prac jest biała i znajdują się na niej czarne linie, druga z nich jest czarna z białymi kreskami. Kolory są tu odwrócone, podobnie jak sposób zakomponowania linii. W obu pracach listewki dzielą się na trzy mniejsze odcinki o różnych długościach.

To geometryczne, abstrakcyjne dzieło działa kontrastem koloru i układu elementów na obrazach. Temat przestrzeni oraz kompozycji w obrazach niezwykle interesował Jana Ziemskiego. Bardzo dobrze oddaje to nazwa cyklu „Permutacje”, do którego należą omawiane prace. Jest to termin matematyczny, który określa ułożenie zbioru elementów w określonym porządku. Namysłem nad tym problemem jest właśnie praca „Czarne-białe”, w której takie same części zostały poukładane na podobne, a jednak różne sposoby.

Artysta często tworzył prace, w których wypukłe elementy oraz intensywne, kontrastowe barwy miały wywołać u odbiorcy różnego rodzaju złudzenia optyczne. Prezentowany dyptyk należy do ostatniego okresu twórczości autora, w którym paleta kolorów została przez niego zredukowana jedynie do czerni i bieli.

[tekst: Agata Sztorc-Gromaszek]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

galeria@labirynt.com

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Kinga Kucewicz, Adrianna Śliwa; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Agata Rogala, Sonia Warchoł]

opis w PJM:

[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.