Olaf Brzeski – Blask

Olaf Brzeski – Blask

rok powstania: 2012

wymiary: 90 cm x 53 cm

materiał/technika: rzeźba, zespawane stalowe pręty

Kolekcja Galerii Labirynt


Wisząca rzeźba złożona z zespawanych metalowych, zardzewiałych prętów. Drążki te nie są idealnie proste, lecz wyginają się miękko w różne strony. Każdy z nich ma inną długość i grubość, wszystkie jednak są ostro zakończone. Linie układają się w nierówną, podłużną ramę, a promienie skierowane są do jej wnętrza. W niektórych miejscach rzeźby promienie są skumulowane, w innych porozrzucane. W kilku punktach wystają poza ramę. Całość pracy przypomina formę ulepioną z giętkiego materiału, na przykład plasteliny.

Punktem wyjścia do stworzenia rzeźby było uporczywe wpatrywanie się przez artystę prosto w słońce. Powstały w ten sposób pod powiekami ulotny powidok autor zapisał w formie wykonanego w kilka sekund rysunku. Niewielkich rozmiarów ilustracja została następnie powiększona, a każda nierówna kreska skopiowana i dokładnie odwzorowana w stalowym pręcie. Przebłysk światła, który zaobserwował artysta, został w ten sposób utrwalony. Nieuchwytne zjawisko, jakim jest światło słoneczne, zostało przedstawione jako wyraźny i namacalny kształt, który ma konkretne wymiary i wagę.

Olaf Brzeski w swojej twórczości często wykonuje szkice. Rysunki te można traktować jako oddzielne dzieła, ale też jako punkt wyjścia do rozważań na temat materialności czy kreowania za ich pomocą iluzji. Działania twórcze artysty nieustannie przesuwają granice klasycznie pojmowanej rzeźby. 

[tekst: Agata Sztorc-Gromaszek]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Monika Szczęsna, Julia Czaplińska; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Ksenia Kasperska]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.