wróć
Podziel się:

Biblioteka Azyl

17-4-2021 - 31-3-2022

Biblioteka LGBTQ+

Dostępność: film w PJM znajduje się poniżej.

 

Witajcie, nazywam się Filip Kijowski, jestem rezydentem Galerii Labirynt.

Chciałbym opowiedzieć Wam o projekcie „Biblioteka Azyl”. Nie ukrywam, że liczę na Wasze wsparcie, ponieważ to przedsięwzięcie przyczyni się do wzmacniania tolerancji, świadomości i da wsparcie tym osobom, które najbardziej go potrzebują.

„Biblioteka Azyl” będzie służyła jako narzędzie edukacyjne dla młodych osób LGBTQ+ mieszkających w Polsce, a w szczególności na terenie województwa lubelskiego. 24 kwietnia 2019 r. sejmik wojewódzki przyjął stanowisko sprzeciwiające się działaniom zorientowanym na „promowanie ideologii ruchów LGBT” w sferze publicznej. Potępiona została edukacja młodzieży na temat mniejszości seksualnych, a tym samym wielu i tak osamotnionych, młodych ludzi zostało narażonych na napiętnowanie i pozostawienie samym sobie.

Młodzież, do której pragniemy dotrzeć, na co dzień spotyka się z dyskryminacją, brakiem wsparcia, nierzadko także ze strony najbliższych, a jej dostęp do rzetelnej wiedzy, nieujętej w obowiązkowym programie nauczania, jest bliski zeru. Często, choćby z przyczyn ekonomicznych, młodzi ludzie nie mają swobodnego dostępu do literatury, która mogłaby pomóc im pokonać poczucie wyobcowania, otworzyć na samoakceptację, na życie i doświadczenia. Zatem biblioteka ma stanowić także „azyl”, otwarty dla wszystkich dom gościnny, którego celem będzie dzielenie się wiedzą.

Widzimy książki jako mapy różnobarwnych doświadczeń rzeczywistości. Chcielibyśmy, aby cegiełka po cegiełce, budowały w czytelnikach i czytelniczkach przekonanie, że może być inaczej. Wierzymy, że każda młoda osoba mieszkająca w Polsce, która jest narażona na dyskryminację z powodu tożsamości seksualnej, powinna mieć dostęp do literatury i wiedzy o sobie.

Chcemy stworzyć bibliotekę zbudowaną przez społeczeństwo dla społeczeństwa. Dlatego zwracamy się do Ciebie o wsparcie. Być może posiadasz publikacje o tematyce LGBTQ+, którymi chciałabyś / chciałbyś się podzielić? Jeśli tak, przynieś je lub wyślij je do nas!

Jesteśmy otwarte również na inne pomysły wspierające to działanie!

Kontakt: filip.kijowski@labirynt.com

Książki można przesyłać na adres galerii lub dostarczyć osobiście (pon.–pt., godz. 8.00–20.00). Ze względu na obostrzenia prosimy dzwonić domofonem.

Dane wysyłkowe:

Galeria Labirynt
Biblioteka Azyl
ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5
20-052 Lublin

 

Harmonogram spotkań

Formularz kontaktowy