25-2-2023 - 25-2-2023

Galeria Labirynt

O wydarzeniu

❗UWAGA❗ Dziękujemy za zgłoszenia i informujemy, że lista uczestników i uczestniczek warsztatów została zamknięta.


Osoba z autyzmem czy osoba autystyczna? Skoro autyzm nie jest chorobą, to dlaczego podlega diagnozie medycznej? O co chodzi z „zespołem Aspergera”? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, odwołując się do historii badań nad autyzmem i do najnowszych publikacji naukowych, a przede wszystkim: odczuć i doświadczeń samych zainteresowanych. Odpowiedzi nie zawsze będą proste i jednoznaczne, ponieważ wiedza na temat autyzmu pozostaje fragmentaryczna. Dziury w faktach wypełniamy słowami, a być może najważniejszym pytaniem jest: kto decyduje o tym, których słów użyjemy?

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Piosenka o mojej rodzinie”.


Kiedy: 25.02.2023 (sobota), godz. 15.00–16.30
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Warsztaty tłumaczone na PJM.
Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia.
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy.

Zapisy: online; link do formularza zgłoszeniowego.
Zapisy na warsztaty przyjmujemy do 23.02 lub do wyczerpania miejsc.

Prowadzenie: Ida Tymina.
Tłumaczenie PJM: Jolanta Gromada.


Ida Tymina – o tym, że jest w spektrum autyzmu i ADHD dowiedziała się dopiero jako dorosła kobieta. Dzięki zrozumieniu swojej (neuro)odmienności mogła zmierzyć się z własnymi trudnościami i zacząć żyć bardziej świadomie. Swoje doświadczenia opisuje na profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Tworzy też podcast „Ida rozmawia”, a wcześniej kanał „Neuroatypowe” na YouTube. Razem z psycholożką i specjalistką HR Martą Walczak-Augustyn prowadzi webinary i szkolenia dla firm na temat neuroróżnorodności w procesie rekrutacyjnym i w miejscu pracy. Jako samorzeczniczka reprezentuje osoby autystyczne w mediach i na międzynarodowych konferencjach, swoją elokwencją i otwartością, przełamując utarte stereotypy na temat autyzmu. Z wykształcenia magisterka filologii, specjalność: filologia angielska z romańską.


fot. Sabina Markowska, 2022

Cennik

bezpłatne

Język

polski, PJM

Prowadzenie

Ida Tymina

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup