13-1-2023 - 09-4-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Wystawa składa się z dokumentacji codziennego życia osoby autystycznej i jej rodziny. Pozwala zajrzeć do prywatnego archiwum zdjęć, filmów i przedmiotów.


Otwarcie: 13.01.2023 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Ciche godziny na wystawie: środy 15:00–19:00. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Marta Stępniak. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk, a także na język angielski; tłumaczka: Mariola Kosik.
Wystawa czynna do 9.04.2023 (wt.-niedz, godz. 12:00-19:00)
Bilet: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Wydarzenia towarzyszące:

  • 14.01.2023 (sobota), godz. 17:00 Autorskie oprowadzanie: Radosław Bułtowicz
  • 17.01-31.03.2023 Sztuka codzienności – warsztaty dla grup zorganizowanych (link do opisu)
  • 25.02.2023 (sobota), godz. 13:00 Piosenki o naszych rodzinach | warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat (link do opisu)
  • 25.02.2023 (sobota), godz. 15:00 Jak mówić o autyzmie? | warsztaty 16+ (link do opisu)

Integralną częścią wystawy są autorskie podpisy, które wraz z pracami składają się na spójną historię osoby autystycznej, która mierzy się z doświadczaniem codzienności. A ta bywa trudna – nieprzewidywalna, pełna niezrozumiałych norm społecznych, nieuniknionych rozmów z ludźmi i trudnych do zniesienia hałasów. Ale bywa też zaskakująca i interesująca, dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tego, co można robić w rodzinie.

Mimo, że na zdjęciach zobaczyć można bałagan i chaos, to wystawa działa podobnie jak mózg większości osób autystycznych: wszystko jest tu opisane wprost, w logiczny i uporządkowany sposób. Na wystawie zostaną zaprezentowane filmy, zdjęcia i instalacja.

Osoby artystyczne: Magdalena Szubielska, Malina Bułtowicz, Radosław Bułtowicz
Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

Realizacja: Diana Kołczewska, Monika Rejman
Tłumaczenia: Magda Białecka, Ivan Davydenko, Krystian Kamiński, Natalia Kochan, Weronika Korolczuk, Lena Łaś, Satya Nowak, Karolina Sawczuk, Dominika Sidoruk, Wioletta Stępniak
Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa
Współpraca: Ida Tymina i Neuroatypowe


Magdalena Szubielska – doktor habilitowana, badaczka zajmująca się psychologią poznawczą i eksperymentalną estetyką, z międzynarodowym dorobkiem; poza pracą zawodową realizowała liczne projekty edukacyjno-artystyczne; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Pomorskiego.

Radosław Bułtowicz – magister sztuki (dyplom w PWSFTviT w Łodzi), fotograf, edukator; tworzy analogowe projekcje wizualne do spektakli i koncertów, realizuje działania performatywne; stypendysta Prezydenta Miasta Lublin.

Malina Bułtowicz – córka Magdy i Radka, lat 8. Od szóstego roku życia kręci autorskie wideo.

Cennik

Bilet: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Język

polski, ukraiński, angielski, PJM

Zespół kuratorski

Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Magdalena Szubielska, Malina Bułtowicz, Radosław Bułtowicz

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup