08-10-2020 - 15-12-2020

Wszędzie

O wydarzeniu

Współczesne antropocentryczne spojrzenie na świat spycha na dalszy plan dbanie o dobro naszej planety. Zapominamy o tym, że człowiek od zawsze był uzależniony od natury i praw nią rządzących. Jesteśmy zahibernowani w złudnym poczuciu wieczności Ziemi, tymczasem przyroda i klimat zmieniają się na naszych oczach. Czy wybudzimy się z bezpiecznego i biernego niedźwiedziego snu?

„Sen niedźwiedzia” to wirtualna wystawa realizowana w VRChat czyli w internetowej platformie społecznościowej służącej do tworzenia światów wirtualnych. Zapraszamy do wspólnego przeniesienia się do cyfrowej sali wystawienniczej Galerii Labirynt w Lublinie. Dostęp do platformy jest możliwy dla wszystkich osób posiadających komputery z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Dzięki temu możliwe jest oglądanie wystawy bez wychodzenia z domu.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki stanowią pretekst do namysłu nad relacjami człowieka z naturą. Podczas wirtualnego zwiedzania można obejrzeć filmy, fotografie, obrazy i rysunki, spojrzeć na otaczający nas świat z różnych perspektyw oraz zastanowić się nad kondycją człowieka w czasie klimatycznego kryzysu.
Wszystkim pracom towarzyszą opisy w formie tekstów oraz nagrań audio po polsku i angielsku.
Wystawa, niczym żywy organizm, będzie stopniowo się rozrastać. Do połowy grudnia do wirtualnej ekspozycji będą dodawane kolejne prace.

Artyści i artystki: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Aneta Grzeszykowska, Katarzyna Przezwańska, Zygmunt Rytka, Julita Wójcik

Prace z kolekcji Galerii Arsenał w Białymstoku, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie

Kuratorki: Emilia Lipa, Agata Sztorc
Realizacja: Mikołaj Kubiak, Olga Paluszkiewicz
Tłumaczenia: Bartosz Wójcik (język angielski), Ewelina Lachowska (Polski Język Migowy)
Współpraca: Karol Jakóbczyk, Agata Wiatr, Monika Rejman, Jarosława Szewczuk, Anna Lewicka-Koksanowicz, Roksana Oniszko, Waldemar Tatarczuk

Wystawa jest organizowana w ramach Europejskich Dni Kreatywności Artystycznej 2020 w ramach projektu „CreArt. Network of Cities for Artistic Creation” („CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej”) realizowanego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.
Partnerem merytorycznym projektu jest Galeria Labirynt.

UWAGA!

Wirtualną wystawę „Sen niedźwiedzia” można obejrzeć pod linkami:
https://vrchat.com/i/ross-thorwidth-68c1a
https://vrchat.com/i/dang-loadbehavior-2defc

Aby dołączyć do pokoju, na komputerze należy mieć zainstalowaną aplikację Steam oraz na nim VRChat, co opisuje załączona poniżej instrukcja techniczna dotycząca korzystania z VRChat. (VRChat instrukcja)

Jeśli programy te są już zainstalowane na komputerze, należy wejść w wyżej podany link a następnie kliknąć w widoczny w prawym górnym rogu przycisk „Launch World”. Wyskoczy okienko (drugi załącznik), w którym należy kilknąć „Otwórz launch”. Po wykonaniu tych kroków powinno zacząć się ładowanie pokoju w programie VRChat. Gdy pokój załaduje się, na ekranie będzie widoczny przycisk „Go!”. Po jego kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony do wirtualnej galerii.

Minimalne wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z aplikacji VRChat:

64-bitowy procesora i systemu operacyjnego.
System operacyjny: Windows 8.1, Windows 10.
Procesor: Intel® i5-4590 / AMD FX 8350 equivalent or greater.
Pamięć: 4 GB RAM.
Karta graficzna: NVIDIA GeForce® GTX 970 / AMD Radeon™ R9 290 equivalent
or greater.
DirectX: Wersja 11.

Cennik

Język

polski

angielski

Kuratorzy

Emilia Lipa, Agata Sztorc

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Aneta Grzeszykowska, Katarzyna Przezwańska, Zygmunt Rytka, Julita Wójcik

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup