02-11-2023 - 16-11-2023

Galeria Labirynt

O wydarzeniu

Zrób własny totem! Warsztaty z Kacprem Tomaszewskim

Kiedy: 15.11.2023 (środa), 17.00-19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Wstęp: wolny

Materiały do wykonania totemów będą zapewnione na miejscu.
Warsztaty przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych.


„Totem – zwierzę, przedmiot (lub ich wyobrażenie graficzne albo plastyczne), które jest przedmiotem kultu w obrębie danego plemienia, ludu albo społeczności” (Wielki słownik języka polskiego)

Kolejny turnus rezydencyjny w Curorcie Vieniava poświęcony jest totemom. Kacper Tomaszewski podczas spotkań warsztatowych zabierze uczestników i uczestniczki w podróż pełną znaczeń i symboli. Punktem wyjścia będzie spacer, w trakcie którego poszukamy lokalnych totemów, a po dyskusji i porządkowaniu własnych dokumentacji fotograficznych każda osoba będzie mogła wykonać swój totem z wcześniej przygotowanych materiałów. Wykonane dzieła trafią do przestrzeni Curortu Vieniava.

Warsztaty realizowane w Lublinie są kontynuacją projektu „Ślad”, o którym mówi sam artysta: – W ostatnio zrealizowanym przeze mnie projekcie „Ślad”, postanowiłem opracować własne kredki w formie kul rzeźbiarskich. Inspiracją dla tego projektu stały się moje doświadczenia pracy edukatora oraz wspomnienia z własnego dzieciństwa. Zauważyłem, że dzieci i młodzież, podczas okresu dorastania i dojrzewania, są narażone na ogromną ilość kodów kulturowych, wzorców i schematów związanych z twórczością artystyczną. To negatywnie wpływa na naszą swobodę tworzenia. Od najmłodszych lat nasza swoboda artystyczna jest ograniczana przez oczekiwania otoczenia i wpływ niekiedy nieprzemyślanych metod pedagogicznych. Dlatego też moim celem było stworzenie przestrzeni wystawy, która umożliwiałaby widzom doświadczenie szaleństwa artystycznego, bez żadnych ograniczeń, barier czy strachu.


Kacper Tomaszewski (ur. 1999, Warszawa) – student Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendysta wymiany Erasmus+ na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Zajmuje się sztuką instalacji, malarstwem oraz fotografią. W swojej twórczości skupia się na tematach tożsamościowych i społecznych. Estetyka, którą się posługuje, nawiązuje do tanich, kolorowych zabawek, szkoły, dzieciństwa czy materiałów do majsterkowania. W swoich pracach często rozwiązuje własne życiowe rozterki i ślady dzieciństwa. Przedmioty, które łączy w specyficzny sposób, tworzą kolaż emocji i odniesień kulturowych. Autor wystaw indywidualnych: „Ślad” (Marszałkowska 18, Warszawa 2023), „Lodge” (Galleri Blunk, Norwegia 2022).


Curort Vieniava to przestrzeń spotkań, imprez i twórczej wolności w charakterze open gallery. To miejsce tworzone przez młode osoby. W wyniku otwartego naboru zaprosiliśmy do współpracy osoby artystyczne. Podczas dwutygodniowych turnusów rezydencyjnych w Curorcie, rezydenci i rezydentki zapraszają lokalną społeczność do udziału w proponowanych aktywnościach wokół sztuki i nie tylko.

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artysta

Kacper Tomaszewski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup