10-3-2023 - 31-12-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Myśląc o współczesnej galerii sztuki jako instytucji reagującej i odpowiadającej na rodzące się obecnie nurty, idee, manifesty, wyrażane często w sposób wizualny, chcemy, aby stała się ona żyjącym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości, tak jak znaczący w końcówce XX wieku street art. Nie możemy skończyć na utartych, galeryjnych schematach. Pragniemy poszukiwać nowych ścieżek ekspresji. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, agory, forum, która poprzez (nie?)artystyczną wypowiedź młodych osób, stanie się miejscem przyjaznym i dostępnym, w szczególności podkreślającym wolność do wypowiadania swoich opinii, marzeń, myśli i pomysłów.

Curort Vieniava to przestrzeń spotkań, imprez i twórczej wolności w charakterze open gallery. To miejsce, w którym dochodzi do dyskusji. Zapełniamy labiryntowe ściany performatywnym, wyraźnym, dającym do myślenia głosem młodego pokolenia. Potajemnie razem przygotowujemy interdyscyplinarne dzieło. To właśnie ten głos ma wejść w dialog z miejskim życiem, klimatem i problemami dnia codziennego. Najważniejszy jest proces, nie końcowy produkt.

Zachęcamy Was do dowolnej ekspresji – nie tylko malowaniem czy pisaniem po ścianach! Masz jakieś prace w domu? Przynieś je! Chcesz napisać manifest na kartonie i przybić do ściany? Zrób to! Masz ciekawe wideo do pokazania? Czekamy na to! Myślisz o performansie albo performatywnym czytaniu? Masz na to miejsce! Niech forma nie będzie ograniczeniem. Nie wymagamy artystycznego podejścia do tematu. Nie musisz być osobą artystyczną. Tutaj rządzi totalna wolność, a możliwość działania i środków jest dowolna. Masz ochotę popłynąć? To czas pokaże kierunek naszego ujścia.

Do tworzenia, zgodnie z ideą projektu, zapraszamy osoby w wieku 15-30 lat. W zwiedzaniu po przestrzeni nie przewidujemy ograniczeń wiekowych, jednak mogą pojawić się treści nieodpowiednie dla dzieci. To wystawa poszerzająca się, żyjąca, a więc ekspozycja wciąż się zmienia. W czasie jej trwania pojawią się tu różne interwencje.

❗O aktualnych wydarzeniach w przestrzeni Curortu Vieniava informować będziemy w naszych mediach społecznościowych oraz na otwartej grupie: link do grupy.

Zwiedzać i tworzyć w przestrzeni można w godzinach otwarcia Galerii, a także podczas imprez #artafterdark, kiedy działamy dłużej.


Turnusy

W wyniku otwartego naboru zaprosiliśmy do współpracy osoby artystyczne. Podczas dwutygodniowych turnusów rezydencyjnych w Curorcie, rezydenci i rezydentki zapraszają lokalną społeczność do udziału w proponowanych aktywnościach wokół sztuki i nie tylko.

Turnus I – Monika Maurycy „Girlanda Dumy” (link do opisu)
Turnus II – Anna Jeglorz „30 minut Nicnierobienia” (link do opisu)
Turnus III – Oleksandra Orkusha „Taneczny Labirynt” (link do opisu)
Turnus IV – o s e s i kolektyw „Obchód. Spacer poetycko-performatywny” (link do opisu)
Turnus V – Kacper Tomaszewski „Totem” (link do opisu)
Turnus VI – Kolektyw [ZOBACZ JAK] / Paulina Mazurek, Michał Tokarz; wystawa „Elsewhereland” (link do opisu); koncert na pożegnanie lata (link do opisu); warsztaty „Turystyczny kicz graficzny” (link do opisu)


Czas trwania: 10.03.2023-31.12.2023
Kurator: Mateusz Wszelaki

Współpraca z młodzieżą: Alicja Sienkiewicz, Michał Rachwalski
Koordynacja: Diana Kołczewska
Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa,
Tłumaczenia: Mariya Hoyin, Krystian Kamiński, Michał Pelczarski, Wioletta Stępniak, Zuzanna Borys

 


Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kurator

Mateusz Wszelaki

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup