Christo i Jeanne-Claude – Surrounded Islands

Christo i Jeanne-Claude – Surrounded Islands (Biscaine Bay, Greated Miami, Florida)

rok powstania: 1983

wymiary: 99 cm x 63,5 cm

materiał/technika: fotografia Wolfgang Volz, druk offsetowy

Kolekcja Galerii Labirynt


Duet artystyczny Christo i Jeanne-Claude stworzył w Miami jedną ze swoich najbardziej spektakularnych realizacji. Jedenaście sztucznych wysp, znajdujących się na Zatoce Biscayne, zostało otoczonych na dwa tygodnie różową tkaniną polipropylenową o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. Przymocowany za pomocą kotwic i metalowych prętów materiał dokładnie oddawał kształt otaczanych wysp. Zmieniając rzeczywiste oblicze środowiska naturalnego, duet artystyczny stworzył delikatny symbiotyczny związek między sztuką, miastem i naturą, przyczyniając się jednocześnie do ochrony zdegradowanego środowiska naturalnego.

„Surrounded Islands” to praca podkreślająca różne elementy i sposoby życia mieszkańców oraz mieszkanek Miami – między lądem a wodą, środowiskiem naturalnym i przekształconym przez człowieka. Charakterystyczne dla miasta intensywne różowe flamingi, pąsowe zachody słońca, hotele w stylu art déco z rubinowymi akcentami i neonami przemieniają się w jasny róż materiału okalającego wyspy. Błyszcząca tkanina współgra z tropikalną roślinnością bezludnych, zielonych wysp, błękitem nieba nad Miami i kolorami płytkich wód Zatoki Biscayne.

Sztuczne wyspy znajdujące się na Zatoce Biscayne, nad którą leży Miami, były wykorzystywane głównie do składowania odpadów. Porośnięte gęstą roślinnością kryły 40 ton śmieci – gruzu, starych lodówek, opon, zlewozmywaków, zużytych materacy i porzuconych łodzi. Christo i Jeanne-Claude przez trzy lata analizowali oddziałujące na to środowisko czynniki, poznawali chronioną przyrodę zatoki, zlecili badania lokalnej fauny, ustalali techniczne możliwości przymocowania materiału do wysp i eksperymentowali z pływającymi tkaninami.

Znajdujące się w kolekcji Galerii Labirynt zdjęcie autorstwa Wolfganga Volza przedstawia trzy wyspy będące częścią pracy „Surrounded Islands”.

[tekst: Krystian Kamiński]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Kinga Kucewicz, Adrianna Śliwa; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Agata Kattenbach]

opis w PJM:

[tłumaczenie: Justyna Kieruzalska]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.