Dorota Podlaska – Czekoladki – smaczne i zdrowe

Dorota Podlaska – Czekoladki – smaczne i zdrowe

rok powstania: 2006–2018

wymiary: 46 x 46 cm

materiał/technika: obiekt: insekty, wosk, kakao, cukier, naturalne i sztuczne barwniki

Kolekcja Galerii Labirynt


Praca Doroty Podlaskiej składa się z dwudziestu pięciu czekoladek, w które zostały zatopione różnorodne insekty. Bombonierkowe mini-rzeźby są rzeczywistym wyrobem cukierniczym, tak samo prawdziwe są występujące w nich owady. Praliny są równomiernie rozłożone na białej, kwadratowej powierzchni, na wzór wyeksponowanego na talerzu ekskluzywnego dania.

Dorota Podlaska wyprodukowała słodycze, które są połączeniem kulinarnych specjałów różnych kultur. Czekolada, która jest tradycyjnym, europejskim przysmakiem, w Azji w ogóle nie jest popularna. Analogicznie na Zachodzie rzadko można spotkać dania, w których składnikiem są jadalne robaki. Różnokolorowe, niekiedy skrzące od brokatu czekoladki o różnych kształtach wizualnie współgrają z egzotycznymi, barwnymi owadami. Przy odbiorze pracy wrażenie fascynacji i obrzydzenia pojawiają się niemal jednocześnie.

Dorota Podlaska testuje nasze kulinarne i kulturowe przyzwyczajenia oraz obnaża mechanizm uprzedzeń i niechęci przed tym, co obce. Marketingowy, nastawiony na przyciągnięcie konsumenta czy konsumentki tytuł pracy podsyca wrażenie dysonansu między tym, co kuszące i kojarzone z przyjemnością, a tym, co odpychające i wzbudzające odrazę.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Paulina Huzar, Magda Lisek; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Bartosz Kalisz, Krystian Kamiński, Konstanty Olech, Monika Rejman, Adrianna Wilewska, Kinga Wójtowicz, Aleksandra Zalewska, Magdalena Żuk, Sonia Warchoł]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Justyna Kieruzalska]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.