Edward Dwurnik – Cykl Gipsowy plener II / Śmietnik

Edward Dwurnik – Cykl Gipsowy plener II / Śmietnik

rok powstania: góra: 1968, dół: III 1971 (z połączenia dwóch prac)

wymiary: 210 cm x 140 cm

materiał/technika: olej, płótno

Kolekcja Galerii Labirynt


Praca Dwurnika to obraz składający się z dwóch złączonych ze sobą części. Górna to pejzaż miejski przedstawiający krajobraz charakterystyczny dla Polski lat 60. Artysta z niebywałym wyczuciem i dokładnością rejestruje mnogość elementów składających się na ówczesną rzeczywistość – zarówno społeczną, jak i polityczną. Na obrazie widzimy pojazdy, robotników, codzienne życie mieszkańców i mieszkanek miasta oraz kolorowe kamieniczki i domki jednorodzinne otoczone ogrodami. Pejzaż ten płynnie przechodzi w drugą część obrazu przedstawiającą tę samą rzeczywistość w nieco bardziej chłodny sposób – na ulicach porozrzucane taczki, połamane wózki, poprzewracane wozy. Grupki mężczyzn celujących do siebie z pistoletu. Charakterystycznym elementem tej części są trzy ogromne porzucone gipsowe głowy. Rzeźby reprezentują warstwy społeczne. Łysiejąca głowa to filozof. Głowa w kaszkiecie to robotnik. Wąsata twarz to inteligent. Krajobraz miejski jest tu areną ścierania przeciwieństw, mozaiką pełną kontrastów.

Przedstawione światy tworzą swoistą rysunkową kronikę Polski. Dwurnik prezentuje ludzi bezimiennych, skupiając się na ich codziennym mało efektownym życiu, ich obyczajach, historii, traumach oraz frustracjach. Kreślone przez artystę linie mają pośpieszny charakter – obrazują jednocześnie sytuację chwilową, ulotną oraz ówczesny stan rzeczy, który nie podlegał tak szybkim zmianom.

Praca znajdująca się w kolekcji Galerii Labirynt jest jedyną z prac artysty, która składa się z dwóch połączonych ze sobą płócien.

[tekst: Krystian Kamiński]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Julia Czaplińska, Monika Szczęsna; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Klaudia Dobkowska]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.