Maria Pinińska-Bereś – Prężenie firan / Story

Maria Pinińska-Bereś – Prężenie firan / Story

rok powstania: 1982

wymiary: 217 cm x 101 cm

materiał/technika: technika własna

Kolekcja Galerii Labirynt


Prężenie firan używane było niegdyś do nadania właściwego kształtu wcześniej upranym i krochmalonym materiałom. Praca artystki, różowa tkanina rozpostarta na drewnianym krośnie, nawiązuje do tego procesu. Na powierzchni materiału zostały wyszyte trzy podłużne linie, przypominające szwy czy blizny.

Zrywając z tradycyjnym, akademickim – i też tworzonym przez mężczyzn – warsztatem rzeźbiarskim, Maria Pinińska-Bereś poszukiwała konkretnych odniesień w materiałach, barwach i strukturach, konsekwentnie używanych w swojej twórczości. Wyroby włókiennicze, haft, kolor różowy (odnoszący się również do ciała) czy cechy, takie jak miękkość, lekkość i delikatność, to kody kulturowe, które są przypisywane kobietom. Odnosząc się do pozaartystycznych dziedzin kobiecej aktywności oraz skostniałych archetypów, artystka akcentuje uproszczenia dotyczące ról społecznych.

Feminizm, który wybrzmiewa z prac Pinińskiej-Bereś, nie jest wynikiem jej aktywistycznej postawy. Prace artystki to próby spojrzenia na kobietę: jej sferę cielesną i psychiczną oraz intymną i społeczną. Mimo wszystko nietrudno doszukać się w jej działalności artystycznej feministycznych wartości, które ujawniają się na różne sposoby: „Spełniłam postulat, abym sama mogła nosić swoje rzeźby. Przy wcześniejszych pracach odlewanych w betonie musiałam przy transportach zawsze liczyć na męską pomoc”.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Adrianna Śliwa, Kinga Kucewicz; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Anna Filipiuk]

opis w PJM:

[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.