13-10-2023 - 29-10-2023

Wszędzie

O wydarzeniu

Galeria Labirynt i UNHCR, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zapraszają do stworzenia wspólnego muralu, który pozwoli zrozumieć, poprzez sztukę, uchodźcze marzenia, doświadczenia, plany i inspiracje.


Kiedy: projektowanie muralu – 13.10.2023, godz. 16.00–19.00 oraz 14.10.2023, godz. 10.00–13.00; malowanie muralu – 25–28.10.2023 (godziny zostaną ustalone z osobami uczestniczącymi w warsztatach)
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: edu@labirynt.com lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Mówimy po polsku, ukraińsku oraz angielsku.
Zapisy na warsztaty przyjmujemy do 11.10 lub wyczerpania miejsc. Zapisy są prowadzone online – link do formularza zgłoszeniowego.
Wstęp: wolny
Prowadzenie: Maciej Pałka, artysta, rysownik, twórca komiksów.
Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób z doświadczeniem migracji – młodzieży (16+) i dorosłych.


Podczas zajęć 13.10.2023 (w godz. 16.00–19.00) oraz 14.10.2023 (w godz. 10.00–13.00) uczestnicy i uczestniczki nadadzą wizualną formę swoim przeżyciom i emocjom. Kolejnym etapem będzie namalowanie muralu w dniach 25–28 października (godziny zostaną ustalone z osobami uczestniczącymi w warsztatach) na zewnętrznej ścianie galerii, który stanie się nośnikiem osobistych treści.
Nad całym przedsięwzięciem będzie czuwał Maciej Pałka, artysta, rysownik, twórca komiksów, przeszkolony przez światowej sławy kolektyw Artolution. Grupa działa od dziesięciu lat, dokonując, wspólnie z lokalnościami, interwencji artystycznych w miejscach dotkniętych kryzysami uchodźczymi, np.: w obozie Azraq Jordanie, Bidi Bidi w Ugandzie – największym obozowisku dla uchodźców w Afryce czy w Bangladeszu, gdzie przebywa prześladowana mniejszość Rohindża.
Za artystycznym przedsięwzięciem w Lublinie, podobnie jak za tymi prowadzonymi w innych częściach świata, stoi przekonanie, że poprzez sztukę można kreować lepszy świat, ten zbudowany na ideach wspólnotowości, kreatywności i pozytywnej sile.


Odsłonięcie muralu nastąpi 29 października o godzinie 16:00.

Dostępność: Mural znajduje na ścianie Galerii Labirynt od ul. Poniatowskiego i jest możliwy do obejrzenia z poziomu chodnika biegnącego wzdłuż ulicy lub z poziomu gruntowej ścieżki biegnącej wzdłuż budynku – ścieżka miejscami wysypana jest drobnym kamieniem. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.
Wstęp: wolny

Autorki i autorzy projektu muralu: Kseniia Adamenko, Olga Bochkar, Tetiana Buriakivska, Paulina Chmiel, Bohdan Drovozyuk, Munachiso Christiana Ibekwe, Oleksandra Makarchuk, Daria Meshkova, Basia Mierzejewska, Stanislaw Mychailov, Taisiia Schevchenko, Yuliia Shevchuk, Zoia Syzova, Iasna-Mariia Tsyktor

Opieka artystyczna: Maciej Pałka

 

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup