22-9-2023 - 24-9-2023

Galeria Labirynt 2

O wydarzeniu

Kiedy twoi bracia są na wojnie, ty również jesteś na wojnie. Kiedy nie mogą spać w nocy z powodu ciągłego ostrzału, ty też nie możesz zasnąć i sprawdzasz, kiedy ostatnio się z tobą kontaktowali. A kiedy czas, gdy  „użytkownik był online”, pokrywa się z godziną następnego nalotu, to staje się to przerażające, podobnie jak w starej bajce o dzikich łabędziach: „jeśli wypowiesz choćby jedno słowo, oni zginą”. Tylko my możemy i musimy mówić. Rozmawiać z dostawcami broni, pracownikami sklepu z dronami, medycyną taktyczną oraz rozpowszechniać informacje i szukać rzeczy, których potrzebują.

Możemy rozmawiać, ale nie możemy stracić uwagi. Wydaje się, że gdybyśmy odłożyli telefon na kilka minut, moglibyśmy przegapić pilną prośbę, a ktoś mógłby zginąć przez naszą nieuwagę. Jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami, którzy teraz są wolontariuszami na froncie. Ktoś tam na wojnie ma rodziców, braci, siostry, dzieci, bliskich. Dlatego my wszyscy, codziennie tracąc siły, tkamy koszule ratunkowe z pokrzyw, aby wszystkie nasze dzikie łabędzie wróciły do domu żywe.

W różnych kulturach pojawiają się opowieści o zaklętych braciach zamienionych w ptaki, takie jak „Dzikie łabędzie”, „Jedenaście łabędzi”, „Dwunastu braci”, „Siedem wron”, „Siedem żurawi”… Ten sam spisek pojawia się nawet w starożytnej legendzie o Królu Learze. Zazwyczaj, zgodnie z fabułą baśni, tylko siostra może uwolnić braci od klątwy. Musi utkać koszulę dla każdego brata z pokrzyw zerwanych na cmentarzu (lub lnu, ostu, kwiatów), musi to robić bez przerwy, bez uśmiechu i bez słowa. Dopiero wtedy, gdy bracia ubiorą te ręcznie tkane ubrania, przemienią się w ludzi, a klątwa zostanie złamana.


(Violetta Oliinyk)


Podczas trzydniowego performansu artystka będzie w milczeniu ręcznie wytwarzać koszulę z wcześniej zerwanych pokrzyw. To działanie odnosi się do okropności wojennej rzeczywistości w Ukrainie i jest znakiem solidarności ze wszystkimi, którzy doświadczyli rozłąki z najbliższymi osobami. 

Kiedy: 22.09-24.09.2023 (pt.-niedz.), godz. 15.00-19.00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Performans w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną.
Wstęp: wolny
Kurator: Mateusz Wszelaki

Cennik

bezpłatne

Język

polski

Kurator

Mateusz Wszelaki

Audiodeskrypcja

Artystka

Violetta Oliinyk

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup