Władysław Hasior – Zielona rozpacz

Władysław Hasior – Zielona rozpacz

rok powstania: 2. poł. lat 70. XX w.

wymiary: 72 cm x 60 cm x 15 cm

materiał/technika: technika własna, asamblaż

Kolekcja Galerii Labirynt


Na środku ciemnozielonego materiału zostały zgromadzone przedmioty: głowa lalki oraz gumowe gady, płazy i owady. Ułożone ściśle obok siebie, tworzą niepokojące kłębowisko. Chociaż znaczeniowo te dwie grupy przedmiotów są wyraźnie kontrastowe, to połączone ze sobą osiągają spójną wizualną formę. Falowane pukle blond włosów wplatają się w ciała gumowych węży oraz odnóża jaszczurek i insektów, przez co zaczynają tworzyć niesamowitą hybrydę. Lalka, jako prototyp dziecka, służąca do popularnej zabawy „w dom”, scala się z mrocznymi gadżetami. Zabawki kojarzące się zazwyczaj z beztroską i dzieciństwem, tutaj nasuwają wizję rodem z koszmaru.

Władysław Hasior w swojej twórczości używa gotowych przedmiotów codziennego użytku, które mają już przypisane konkretne znaczenie i przywołują określone skojarzenia. Najczęściej są to rzeczy tanie, staroświeckie, kiczowate, niekiedy zdegradowane, znalezione na śmietniku. Artysta zestawiał je ze sobą w barwnych asamblażach, nadpisując sens pojedynczych elementów na rzecz całościowej alegorii. Elementem dopełniającym jego dzieła jest zawsze tytuł, który dodatkowo pobudza wyobraźnię i odkrywa kolejne warstwy znaczeń.

[tekst: Emilia Lipa]

📖 Tekst łatwy

🇬🇧 Tekst w języku angielskim

🇺🇦 Tekst w języku ukraińskim

Kontakt w sprawie kolekcji

Jolanta Męderowicz

mederowicz@labirynt.com +48 81 466 59 20 wewn. 29

audiodeskrypcja pracy:

[tekst: Magdalena Celegrat; nagranie i mastering: Jan Tuźnik]

tyflografika:

[wykonanie: Ewa Zawadzka]

opis w PJM:


[tłumaczenie: Wioletta Stępniak]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.