NOWY ZŁOTY odsłona XIV
Planeta
Tajemnica świętego namiotu

30-7-2021 - 15-9-2021

Galeria Labirynt

O wystawie

Kolejna odsłona nieformalnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY, która tymczasowo gości w OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim będącym częścią Galerii Labirynt, to wystawa Planety. Artystka została nominowana przez Weronikę Wysocką, w myśl funkcjonującej od 2019 roku formuły: artysta/artystka prezentujący w danym momencie pracę w ramach NOWEGO ZŁOTEGO wskazuje kolejny trzy nazwiska, a z nich zespół kuratorski wybiera jedno.

NOWY ZŁOTY

odsłona XIV

Planeta

„Tajemnica świętego namiotu”

30.07 – 15.08.2021

 

Planeta wychodzi w swojej realizacji od doświadczeń wyniesionych z odosobnień w lesie. Są one dla niej okazją do obserwowania natury, jej różnorodności i mocy. Szczególną uwagę kieruję w stronę drzew – uznając je za członków kręgu, współtowarzyszy procesu, wsparcie i źródło energii. Tych właściwości poszukuje też wracając do miasta i właśnie w tych okolicznościach artystka natrafiła na topolę czarną (Populus Nigra) znajdującą się na trawniku Galerii Labirynt.

Sięgając do źródeł okazało się, że historia drzewa – nazywanego przez mieszkańców “baobabem” – sięga 130 lat. Zasadzony na Placu Litewskim po powstaniu styczniowym jako „drzewo wolności”, przez lata był symbolem Lublina. W wyniku zainfekowania drzewa przez grzyba odłamał się konar i w 2016 roku wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o jego wycięcie. Pień został przeznaczony na wykonanie rzeźby, a Mirosław Bałka podjął się realizacji projektu upamiętnienia „baobabu”. Splot niekorzystnych okoliczności spowodował, że resztki „baobabu” w niezmienionej lokalizacji pozostają do dziś.

Planeta zaprasza publiczność do uhonorowania drzewa – tego konkretnego “baobabu”, ale także symbolicznie każdego jego “krewniaka”, żyjącego, wspierającego, dającego energię. Służyć temu będzie rytuał zrealizowany podczas otwarcia wystawy, a także zaaranżowana w kiosku przestrzeń Chramu Wolności – świętego namiotu stworzonego do celebracji “naturalnej biodegradacji”, którą możemy zapożyczyć ze świata natury do życia codziennego. Jak mówi Planeta: “rozkładający się pień stanie się bazą do budowy nowego feministyczno-anarchistycznego ekosystemu, w którym wzajemne zależności nie opierają się o opresję, dyskryminację, przemoc, budowania fałszywych hierarchii czy nadużycia. W którym różnorodność staje się jednoznaczna z wolnością”.

W dniu wernisażu, 30 lipca o godzinie 19:00, odbędzie się performans uhonorowania drzewa. W kolejnych tygodniach wystawy publiczność będzie mogła złożyć dary i intencje w Chramie Wolności.

Otwarcie tłumaczone na PJM 

Tłumaczka: Ewelina Lachowska

//
Planeta – urodziła się 1996 r. w Kijowie, od 2013 roku mieszka i pracuje w Polsce. Studiowała Komunikację Wizualną na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Ukończyła Akademię Fotografii w Warszawie. Działa na płaszczyznach sztuk wizualnych wykorzystując interdyscyplinarne podejście. Zajmuje się sztuką performatywną, rzeźbą, kostiumami historycznymi oraz instalacją. Analizując folklorystykę i rytuały magiczne szuka języka, który sprzyjałby rozwojowi świadomości intymności społecznej.
//

Zespół NOWEGO ZŁOTEGO: 

Magdalena Kreis i Yuriy Biley

 

Współpraca:

OSA – Otwarte Studio Antyfaszystowskie

Galeria Labirynt 

 

Wystawa sfinansowana dzięki wsparciu matronek i patronów: patronite.pl/nowyzloty

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Podobne wystawy

    Wystawa

    Zmiana ekspozycji

    22-4-2025 - 10-5-2025

    Galeria Labirynt

    NOWY ZŁOTY CEREMONIAŁ 4 Nikolay Karabinovych „As far as I’m young I make bad works”

    11-7-2021 - 30-7-2021

    Galeria Labirynt

    O wystawie

    NOWY ZŁOTY 

    CEREMONIAŁ 4

    11.07–30.07.2021

    Nikolay Karabinovych 

    „As far as I’m young I make bad works”

    2017

    Flaga Nikolaya Karabinovycha to czwarta praca prezentowana w ramach cyklu „CEREMONIAŁ” realizowanego przez nieformalną inicjatywę wystawienniczą „NOWY ZŁOTY”. Do tej pory zaprezentowane zostały flagi Moniki Drożyńskiej, Yulii Krivich i Alexa Urso. Czwarta flaga zawiśnie 11 lipca na maszcie zamocowanym na OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim, będącym częścią Galerii Labirynt. 

     

    Flaga jest częścią instalacji „As far as I’m young I make bad works”. Artysta podążą za myślą z pracy zatytułowanej „An Artist who cannot speak English is no artist”, której autorem jest chorwacki konceptualista Mladen Stilinović. Stworzona przez Stilinovića praca to także flaga, z wyhaftowaną na niej tytułową frazą. Karabinovych idzie o krok dalej – na jego fladze tekst zapisany jest cyrylicą, co podkreślać ma niemożliwość tego, by stać się pełnowartościowym twórcą w systemie sztuki współczesnej i bycia nazywanym artystą, w kontekście trudności pełnoprawnego wyrażania się na polu anglojęzycznym, a więc i międzynarodowym. Jednocześnie praca pokonuje nieprzetłumaczaność języka sztuki konceptualnej: poprzez zawłaszczenie, początkowy impuls/bodziec zostaje skierowany na sytuację w sztuce współczesnej krajów tzw. „Globalnego Południa”, na pytania o wewnątrzsystemową hierarchię, a także osobistą perspektywę każdego artysty. 

     

    Seria prezentacji w ramach „CEREMONIAŁU” wpisuje się w czas pomiędzy odsłonami-wystawami. Kolejną wystawę, czyli XIV odsłonę „NOWEGO ZŁOTEGO” otworzymy 30 lipca. Szczegóły dotyczące tej wystawy poznacie niebawem.

    Nikolay Karabinovych (ur. 1988 r., Odessa, Ukraina) – mieszka i pracuje w Gandawie i Kijowie. Pracuje z użyciem różnych mediów – wideo, dźwięku, tekstu oraz performansu. Bada płynną tożsamość postsocjalistycznych krajów i zderzenia pomiędzy różnymi odrodzonymi formami nacjonalizmu i historiami. W latach 2020 i 2018 został nagrodzony główną nagrodą PinchukArtCentre Special Prize. Od 2019 roku jest studentem Higher Institute for Fine Arts (HISK) w Gandawie (Belgia). W 2017 roku, Karabinovych był kuratorem asystującym w ramach piątej edycji Odessa Biennale. Jego prace były prezentowane w M HKA (Antwerpia), PinchukArtCentre (Kijów), Jewish Museum and Tolerance Center (Moskwa), Museum of Modern Art (Odessa).

    Cennik

    Język

    Kuratorzy

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Podobne wystawy

      Wystawa

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt

      „TOY STORIES”

      16-7-2021 - 28-7-2021

      Galeria Labirynt | Plaza

      O wystawie

      Wystawa jest próbą zgromadzenia w ramach jednej przestrzeni galeryjnej prac przedstawicielek i przedstawicieli polskiej sceny artystycznej na różne sposoby posługujących się motywem zabawek dla formułowania własnych artystycznych narracji.

      ______

      Otwarcie wystawy:

      Kiedy: 16.07.2021 r., godz. 17:00

      Gdzie: Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia), 20-052 Lublin

      Dostępność: Wystawa odbędzie się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Otwarcie wystawy nie będzie tłumaczone na PJM.

      ______

      Zabawki mogą być inspiracją, tematem, narzędziem oraz tworzywem artystycznym. Atrakcyjność wyrobów przemysłowych dedykowanych dzieciom oddziałuje także na dorosłych, szczególnie artystki i artystów, dla których jest okazją do refleksji nad rzeczywistością w jej najróżniejszych wymiarach. Można odnaleźć pośród nich opowieści o relacjach międzyludzkich, o kondycji współczesnego człowieka, o problemach cywilizacyjnych i ekologicznych. Są także światy nadrealne wykreowane na podstawie zabawkowej rekwizytorni. Wystawa przybliża sylwetki wybranych twórczyń i twórców oraz ich sposoby budowania narracji opartej o wspólny obszar ikonograficzny.

      TOY STORIES jest pierwszą wystawą z cyklu wystawienniczego 10×10.

      Projekt 10×10 zrealizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie we współpracy z Galerią Labirynt oraz z Centrum Kultury w Lublinie.

      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

      Na zdjęciu: Marcin Zawicki, „Upadła Planetka”, olej na płótnie, 150×150, 2018

       

      Cennik

      Wstęp wolny na wernisaż oraz na wystawę.

      Język

      Kuratorzy

      Audiodeskrypcja

      Artyści/artystki

      Marta Antoniak, Seweryn Chwała, Zbigniew Gorlak, Florentyna Nastaj, Szymon Popielec, Sławomir Toman, Marcin Zawicki

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Partnerzy

        logo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

        Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

        Podobne wystawy

        Wystawa

        Zmiana ekspozycji

        22-4-2025 - 10-5-2025

        Galeria Labirynt