Oleksandr Halishchuk – Tęsknię za Ukrainą

02-12-2022 - 04-12-2022

Galeria Labirynt

O wystawie

5 listopada w Baszcie Prochowej we Lwowie odbył się festiwal „Ćwierć” – festiwal sztuki DIY i sceny undergroundowej w Ukrainie. Inicjatorem i współautorem wydarzenia jest przebywający obecnie w Polsce artysta multimedialny, queer-anarchista i aktywista z Melitopola (Ukraina Południowa) – Oleksandr Halishchuk, który nie mógł osobiście uczestniczyć w festiwalu.


Otwarcie: 2.12.2022 (piątek), godz. 19:00
Wystawa czynna do: 3–4.12.2022, godz. 12:00–19:00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wernisaż nie będzie tłumaczony na PJM.
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Wstęp: 1 zł


Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Galeria Labirynt zapraszają na wystawę-prezentację wideo materiałów multimedialnych, które artysta dostał od współorganizatorów i realizatorów festiwalu w Ukrainie – „Undercover.residence”, „SRZ-4” i „Teletransfer” oraz „Coschey Lab”.

A co się tam działo i co można zobaczyć?

Na wystawie zostaną zaprezentowane warsztaty z circuit bending, czyli kreatywne wykorzystanie zwarć układów instrumentów elektronicznych o niskim napięciu, np.: zabawek i małych syntezatorów do tworzenie nowego brzmienia, z druk – trash printing; salon fryzjerstwa oraz piercingu „nomer.47” przy wsparciu „Raiskii Raiiii”; performanse, koncerty muzyki noise oraz eksperymentalnej, przedstawienia niezależnych nut i DJ setów, prezentacja prac artystów oraz inicjatyw oddolnych.

2 grudnia wystawę otworzy rozmowa artysty z dyrektorem Galerii Labirynt Waldemarem Tatarczukiem, który osobiście 5 listopada był na festiwalu „Ćwierć” we Lwowie.


„Ćwierć” (insta: _4vert_) – festiwal sztuki DIY i sceny undergroundowej odbył się 5 listopada w Baszcie Prochowej we Lwowie. Inicjator i współautor – Oleksandr Halishchuk. Został zrealizowany i zorganizowany w Ukrainie przez kolektywy: „Undercover.residence”, „SRZ-4” i „Teletransfer” oraz „Coschey Lab”.

Inicjator i współautor projektu: Oleksandr Halishchuk.
Realizacja i współorganizacja w Ukrainie: Kseniia Shcherbakova, Banan Vedro, Paul Klymenko, Slavik Breus, Serhii Suliaev.
Organizator w Lublinie: Warsztaty Kultury
Kuratorka: Magda Linkowska.
Gości wystawę: Galeria Labirynt, Lublin, ul. Popiełuszki

Cennik

bilet: 1 zł

Język

polski

Kuratorka

Magdalena Linkowska

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oleksandr Halishchuk

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Podobne wystawy

    Wystawa

    Zmiana ekspozycji

    22-4-2025 - 10-5-2025

    Galeria Labirynt

    Mariya Hoyin – Dziennik w czasie wojny | performanse i wystawa

    01-12-2022 - 13-1-2023

    Galeria Labirynt 2

    O wystawie

    Idea projektu narodziła się w mojej głowie po jakimś czasie od wybuchu wojny w Ukrainie. To był (i jest) bardzo trudny czas, ale chciałam coś robić, jakoś działać. Byłam wówczas na wsi, poza domem, i niestety oprócz telefonu nic przy sobie nie miałam. Dlatego siedziałam i myślałam, co mogę zrobić, używając właśnie tego narzędzia.


    Otwarcie wystawy: 16.12.2022 (piątek), godz. 19:00
    Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
    Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Wystawa jest przyjazna sensorycznie dla osób wrażliwych na bodźce. Otwarcie tłumaczone na PJM; tłumaczka: Jolanta Gromada i na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
    Wystawa czynna do: 13.01.2023 (czw., niedz., godz. 15:00-18:00 / istnieje możliwość obejrzenia wystawy w innym terminie, aby się umówić na zwiedzanie prosimy dzwonić pod nr 729 209 263)
    Wstęp: wolny

    Podczas wernisażu będzie można kupić autorskie grafiki w technice suchej igły, kolagrafii i kolażu. Całkowity dochód ze sprzedaży artystka przekaże na potrzeby Armii Ukraińskiej. Liczba odbitek ograniczona. Zachęcamy do zakupu. (Link do katalogu prezentującego grafiki)

    Wydarzenia towarzyszące:

    • 1.12.2022 (czwartek), godz. 18:00 / performanse: Ewa Zarzycka, Waldemar Tatarczuk
    • 16.12.2022 (piątek), godz. 19:00 / performanse: Jerzy Norkowski, Marta Zgierska
    • 21.12.2022 (środa), godz. 18:00 / performanse: Paweł Korbus, Wolodymyr Topiy

    W pięćdziesiątym dniu wojny zaczęłam robić pierwsze zdjęcia do projektu. Codziennie wykonuję komórką trzy fotografie. To autoportret, zdjęcie jednego z posiłków i zdjęcie mówiące o tym, który to dzień wojny. Tę liczbę układam z rzeczy znalezionych na spacerze czy rzeczy codziennych domowych. To fotograficzne zapisywanie swojej codzienności w czasie wojny, to dziennik, którego nigdy do tej pory nie pisałam. Ufam, że przyjdzie ten dzień, kiedy już nie będę musiała tego robić… Postanowiłam kontynuować projekt do momentu, kiedy wojna się skończy, kiedy w moim kraju znowu będzie POKÓJ.

    W ramach projektu powstał również Artbook, wykonany podczas pobytu na Multimedialnym Ukraińskim Plenerze w Ustce, zorganizowanym przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku.


    Mariya Hoyin (Ukraina, 1982) jest artystką, zajmuje się fotografią analogową, performansem, kolażem i grafiką. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Zrealizowała projekt fotograficzny „Peryferium” podczas rezydencji AIR Wro (kuratorka: Magdalena Skowrońska, Wrocław, Polska, 2016) Pracowała nad projektem fotograficznym „Trzy kropki…” w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski, Gaude Polonia (tutor Ewa Zarzycka, Wrocław, Polska, 2017). Podczas pobytu na Multimedialnym Ukraińskim Plenerze w Ustce stworzyła książkę artystyczną (artbook) „Dziennik w czasie wojny” (kurator: Weronika Teplicka, Ustka, Polska, 2022).


    Projekt realizowany podczas rezydencji artystycznej sfinansowanej w ramach programu Goethe-Institut Matching Platform for Cultural Professionals from Ukraine z udziałem organizacji Artists at Risk.

    Matching platform Goethe-Institut dla profesjonalistów i profesjonalistek z branży kulturalnej we współpracy z międzynarodową organizacją pozarządową Artists at Risk jest częścią kompleksowego pakietu działań, na które Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia środki z budżetu uzupełniającego na 2022 r. w celu złagodzenia skutków rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

    Cennik

    bezpłatne

    Język

    polski, ukraiński, angielski, PJM

    Kuratorzy

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    Mariya Hoyin

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Partnerzy

      Podobne wystawy

      Wystawa

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt

      Open Group – Powtarzajcie za mną

      25-11-2022 - 12-2-2023

      Galeria Labirynt

      O wystawie

      Kilka tygodni przed inwazją Rosji na pełną skalę Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęła dystrybucję kilkustronicowego podręcznika dotyczącego zachowania się w rejonie działań militarnych. Kolejność i rodzaj postępowania w znacznym stopniu zależą od tego, czy atak będzie ostrzałem z karabinu szturmowego, ostrzałem artyleryjskim, ostrzałem rakietowym, czy może bombardowaniem z powietrza. Bardzo często jedynym sposobem na odróżnienie rodzaju ostrzału jest rozpoznanie różnych typów broni za pomocą dźwięku.


      Otwarcie wystawy: 25.11.2022 (piątek), godz. 19:00
      Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
      Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. W pracy występują głośne dźwięki. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15:00 do 19:00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie i dyskusja tłumaczone na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk, a także symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Justyna Chwedyk, Katarzyna Krysa, Krystian Kamiński. Wernisaż tłumaczony na PJM; tłumaczka: Agata Sztorc-Gromaszek. Debata tłumaczona na PJM: Joanna Ciesielska i Magda Schromová.
      Czynna do: 12.02.2023 (wt.-niedz., 12:00-19:00)
      Wstęp: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

      Kurator: Waldemar Tatarczuk

      Dyskusja: 25.11.2022 (piątek), godz. 20.00 [PL+UA+EN+PJM]; uczestnicy/uczestniczki:

      • Kateryna Iakovlenko, Halyna Hleba (kuratorki wystawy „Śniły mi się bestie”)
      • Iryna Polikarchuk (koordynatorka wystawy „Śniły mi się bestie”)
      • Yuriy Biley (Open Group)

      Autorskie oprowadzanie: 26.11.2022 (sobota), godz. 12:00 [PL+UA+EN]; 5.01.2023 (czwartek), godz. 18:00


      W pracy wideo występują osoby cywilne z różnych regionów Ukrainy tymczasowo mieszkające w obozie dla uchodźców wojennych we Lwowie. W pracy dzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniem odgłosów wojny. Odtwarzając dźwięki różnego rodzaju broni, tworzą swego rodzaju instrukcję karaoke. Prezentując proste sekwencje dźwiękowe, instrukcja nadal nie jest w stanie przekazać doświadczenia przebywania w rejonie wojennym, doświadczenia, które było źródłem tej wiedzy. Umiejętność ta jest dla Ukraińców i Ukrainek nową rzeczywistością, a posiadanie jej pomaga im przetrwać.

      „Od momentu, gdy usłyszymy pierwszą syrenę nalotową, nasz «wewnętrzny alarm» jest w stanie gotowości. Utrzymuje nas w ciągłym napięciu i sprawia, że słuchamy każdego dźwięku, szelestu. Czasami podejrzenia pojawiają się nawet w zupełnej ciszy”.

      ***

      Kolektyw Open Group został założony w sierpniu 2012 roku we Lwowie przez sześciu ukraińskich artystów. Struktura grupy zmieniała się na przestrzeni lat, a obecnie jej członkami są: Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Od czasu do czasu zapraszają innych artystów i artystki lub inne osoby do wzięcia udziału w swoich projektach i dołączenia do Open Group. Praca kolektywu opiera się na badaniach interakcji i komunikacji między ludźmi, artystami i artystkami, sytuacją i przestrzenią. Ich praktyka artystyczna opiera się również na badaniu koncepcji „pracy zbiorowej”.

      Od 2011 roku członkowie grupy prowadzą samodzielne przestrzenie artystyczne, takie jak Detenpyla Gallery czy Efremova26 Gallery (2013–2014) we Lwowie. Open Group zdobyło Specjalne Wyróżnienie PinchukArtCentre Prize w 2013 roku oraz Nagrodę Główną w 2015 roku. Ich prace zostały zaprezentowane w ukraińskim pawilonie narodowym na 56. Biennale w Wenecji. W 2016 roku Open Group był kuratorem wystawy „Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich artystów 2000–2016” (Wrocław, Polska). W 2017 roku prace grupy zostały zaprezentowane w ramach Future Generation Art Prize @ Venice 2017 (imprezy towarzyszącej 57. Biennale w Wenecji). W 2019 r. Open Group był kuratorem Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. Biennale w Wenecji.

       


      Sponsor wernisażu Browar Tenczynek

      Cennik

      1 zł

      Język

      polski, ukraiński, angielski

      Kurator

      Waldemar Tatarczuk

      Audiodeskrypcja

      Artyści/artystki

      Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga)

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Partnerzy

        Podobne wystawy

        Wystawa

        Zmiana ekspozycji

        22-4-2025 - 10-5-2025

        Galeria Labirynt

        Śniły mi się bestie

        25-11-2022 - 26-2-2023

        Galeria Labirynt

        O wystawie

        Wystawa powstała z myśli o zaczarowanym lesie, który wcześniej był dla nas miejscem spacerów, wyciszenia i spokoju, a teraz jest pełen zagrożeń: zaminowanych obszarów, miejsc gwałtów, morderstw i wstrząsających tragedii społecznych. Las zgęstniał, wypełnił się ciemnościami i strachem. Ale nawet w nieprzeniknionej ciemności jej mieszkańcy – niezwykłe stworzenia – pomagają oświetlić drogę i przezwyciężyć ciemność. Te magiczne stworzenia przychodzą w snach, mieszkają z nami w domu, trzymają nas za ręce, bronią na froncie i grzebią zmarłych. Siłą tych stworzeń jest godność, która rozprasza strach, pomaga przezwyciężyć traumę; pozwala przejść przez trudności jak przez bajkową inicjację. Zwracając się do koncepcji baśniowości, nie bagatelizujemy prawdziwego bólu i tragedii. Mimo prawdziwego horroru wojny, to fantazja i utopizm pozwalają nam marzyć o przyszłości, trzymać się jej i odwoływać do niej tak, jakby nie była abstrakcyjna, ale solidna jak betonowy fundament.

        Długo zastanawiałyśmy się, jak prawidłowo opowiadać o toczącej się wojnie, i postanowiłyśmy zanurzyć widza w złudzeniu stworzonym przez sny, wspomnienia, pamiętniki, rozmowy i doświadczenia, które znalazły swoje ucieleśnienie w świadectwach wojny. Starałyśmy się, aby ta wystawa była dokumentalna, podważając jednak samo słowo «dokument». Starałyśmy się, aby była artystyczna, problematyzując sztukę jako taką. Przede wszystkim cenne dla nas stały się indywidualne i zbiorowe doświadczenia, które znalazły swoją materialną formę.

        Ani my, ani nasza wystawa nie przedstawiamy zła w sposób abstrakcyjny, jest ono obecne w każdej pracy bezpośrednio lub między wierszami, tak jak jest obecne teraz w naszym życiu. Jednak pod koniec wystawy znajduje ono ucieleśnienie w postaci zdechłego imperium. Martwego, ponieważ zniszczonego przez niezwykłe istoty – te same, które przychodzą w snach, trzymają nas za ręce, bronią na froncie i grzebią zmarłych. Wśród nich są twórcy i twórczynie, których głosy są reprezentowane w przestrzeni galerii.

        (Kateryna Iakovlenko i Halyna Hleba)


        Otwarcie: 25.11.2022 (piątek), godz. 19.00
        Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
        Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie i dyskusja tłumaczone na jęz. ukraiński; tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk, a także symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Justyna Chwedyk, Katarzyna Krysa, Krystian Kamiński. Wernisaż tłumaczony na PJM; tłumaczka: Agata Sztorc-Gromaszek. Debata tłumaczona na PJM: Joanna Ciesielska i Magda Schromová.
        Wystawa czynna do: 26.02.2023 (wt.–niedz.: 12.00–19.00)
        Wstęp: 5/2 zł (na otwarcie wstęp wolny)

        Dyskusja: 25.11.2022 (piątek), godz. 20.00 [PL+UA+EN+PJM]; uczestnicy/uczestniczki:

        • Kateryna Iakovlenko, Halyna Hleba (kuratorki wystawy „Śniły mi się bestie”)
        • Iryna Polikarchuk (koordynatorka wystawy „Śniły mi się bestie”)
        • Yuriy Biley (Open Group)

        Autorskie oprowadzanie: 26.11.2022 (sobota), godz. 12.00 [PL+UA+EN]


        Uczestnicy i uczestniczki: Katya Buchatska, Olia Fedorova, Daryna Gladun i Lesyk Panasiuk, Yevhen Holubentsev, Dmytro „Orest” Kozatskyi i Yuliia Hontaruk, Yana Kononova, Inga Levi, Pol, Tokha i Tsviakh, Anastasiia Pustovarova, Bohdan Shumylovych i kot Korzhyk, uczestnicy i uczestniczki projektu „Artsvit dla dzieci”, Anna Zvyagintseva

        Kuratorki: Kateryna Iakovlenko i Halyna Hleba
        Koordynatorki: Iryna Polikarchuk i Monika Rejman
        Organizatorka: Galeria Artsvit (Dnipro, Ukraina)
        Współorganizatorka: Galeria Labirynt

        Finansowanie z Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji 2022 Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Goethe-Institut.

        Przy wsparciu MOCA NGO, Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej, AtelieNormalno, BABYLON’13.


        Sponsor wernisażu Browar Tenczynek

        Cennik

        bilet: 1 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

        Język

        polski, ukraiński, angielski

        Kuratorki

        Kateryna Iakovlenko i Halyna Hleba

        Audiodeskrypcja

        Artyści/artystki

        Katya Buchatska, Olia Fedorova, Daryna Gladun i Lesyk Panasiuk, Yevhen Holubentsev, Dmytro „Orest” Kozatskyi i Yuliia Hontaruk, Yana Kononova, Inga Levi, Pol, Tokha i Tsviakh, Anastasiia Pustovarova, Bohdan Shumylovych i kot Korzhyk, uczestnicy i uczestniczki projektu „Artsvit dla dzieci”, Anna Zvyagintseva

        Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

          Partnerzy

          Podobne wystawy

          Wystawa

          Zmiana ekspozycji

          22-4-2025 - 10-5-2025

          Galeria Labirynt