Val Ziółko x Jakub Ziółkowski – The Beauty of Transqueer

10-3-2023 - 07-4-2023

Galeria Labirynt | Plaza

O wystawie

W pracach prezentowanych na wystawie zaobserwujemy dialog współczesnego, młodego fotografa Vala Ziółko z pracami XVIII-wiecznych artystów, takich jak François Boucher czy Jean-Honoré Fragonard. Fotografie są próbą ukazania piękna osób transqueer w oparciu o sztukę dawnych mistrzów malarstwa. Wystawa dowodzi, że piękno ma więcej form i obliczy niż często sztywne ramy heteronormatywnych standardów.


Otwarcie: 10.03.2023 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Biblioteka Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wernisaż tłumaczony na PJM, tłumaczka: Marta Stępniak. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 7.04.2023 (wt.-sob.: 13:00–18:00; niedz.: 12:00–19:00)
Wstęp wolny

Po wernisażu zapraszamy na AFTER: godz. 20:00, w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5)


– Do projektu wybrałem osoby transqueerowe, które nie angażują się aktywistycznie i nie są osobami publicznymi. Są zwykłymi ludźmi, którzy studiują, pracują, starając się żyć prywatnie i szczęśliwie. Bohaterkami zdjęć są m.in Maja i jej towarzysz Gabrielo, małżeństwo, które podczas swojej relacji przeszło proces korekty płci – mówi twórca.

Podczas wernisażu wystąpią: Natalia Sadłowska (skrzypce), Weronika Prus (wiolonczela), Mateusz Kulczyński (pianino). Zaprezentowane utwory przybiorą formę „klasycznej niespodzianki”.


Val Ziółko x Jakub Ziółkowski (ur. 2001) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji aranżacja wnętrz. Obecnie studiuje produkcję medialną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. W swojej praktyce pracuje głównie z fotografią. Aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, skupiający się na potrzebach osób transpłciowych. „Pionier Młodego Pokolenia” w ramach Vogue’s Global Youth Project. Wyróżniony w XII międzynarodowym konkursie fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”.


Projekt Queerujemy Lublin dofinansowany jest z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu The Europe Challenge 2022-23.

Cennik

bezpłatne

Język

polski, ukraiński, PJM

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Val Ziółko x Jakub Ziółkowski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Podobne wystawy

    Wystawa

    Zmiana ekspozycji

    22-4-2025 - 10-5-2025

    Galeria Labirynt

    The Sky Is Open. Voices From Ukraine | wystawa | [PJM, UA, EN]

    20-2-2023 - 05-3-2023

    Galeria Labirynt

    O wystawie

    „The Sky Is Open. Voices From Ukraine” to archiwum prac stworzonych po 24 lutego 2022 przez osoby artystyczne z Ukrainy. Tego dnia Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę – zaczęła się pełnoskalowa wojna, której celem jest całkowite zniszczenie państwowości Ukrainy, wymazanie nazwy kraju z mapy świata.

    Zapraszamy na stronę projektu „The Sky Is Open. Voices From Ukraine”: link do strony


    Otwarcie: 20.02.2022 (poniedziałek), godz. 15.00–19.00; 18.00 – część oficjalna
    Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
    Dostępność: Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (PJM), tłumaczka: Marta Stępniak. Wydarzenie tłumaczone na język angielski, tłumacz: Krystian Kamiński, oraz język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
    Wystawa czynna do: 5.03.2023 (wt.–niedz., godz. 12:00–19:00)
    Wstęp: 10 zł (w cenie biletu wstępu reprodukcja prac w formie pocztówki). Dochód w całości będzie przeznaczony na honoraria dla osób artystycznych.

    Wydarzenie towarzyszące: Akcja – zbiórka materiałów plastycznych


    Część osób artystycznych wyjechało z Ukrainy, szczególnie kobiety, matki z dziećmi, ale wiele pozostało i nie planuje wyjeżdżać, bo wiedzą, że to nadal jest ich miejsce. Borykają się z problemami i strachem – ich życie jest w stałym zagrożeniu, rakiety i drony mogą dotrzeć wszędzie, również do miejsc, które nie mają żadnego znaczenia militarnego. Mimo tego chcą pozostać w kraju w czasie, gdy jest on w niebezpieczeństwie – wiele z nich pomaga uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym, odbudowuje zniszczone domy, organizuje zajęcia dla dzieci uchodźczych. Ale też tworzą prace artystyczne będące świadectwem czasu wojny.
    Naszym celem jest wspieranie osób artystycznych przebywających w Ukrainie i ich działań w tym trudnym czasie oraz prezentowanie sztuki, która powstaje obecnie w Ukrainie. Zależy nam na pokazaniu prac, które powstają w sytuacji, której większość z nas nigdy nie doświadczyła.

    Podczas wernisażu zaprezentujemy stronę internetową, która stała się zbiorem artystycznych świadectw czasu wojny stworzonych przez osoby artystyczne przebywające w Ukrainie. Strona ma charakter otwarty. Będziemy rozwijać projekt i zapraszać kolejne osoby do prezentowania swojej twórczości.

    Dzięki współpracy z organizacjami i instytucjami, które dołączyły do projektu, możemy docierać do kolejnych osób artystycznych.


    Instytucje i organizacje współpracujące: Centrum Kultury Zamek, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Centrum Kultury w Lublinie, BWA Wrocław oraz Fundacja Sztuki Performance.

    Osoby artystyczne: David Chichkan, Nikita Kadan, Yaroslav Futymskyi, Zhanna Kadyrova, Taras Kamennoy, Kinder Album, Denis Pankratov, Andriy Rachinskiy, Daniil Revkovskiy, Mykola Ridnyi
    Kurator projektu: Waldemar Tatarczuk
    Koordynacja: Monika Rejman, Mateusz Wszelaki​
    Realizacja: Karol Rębisz, Diana Kołczewska, Karol Jakóbczyk, Tomasz Kulbowski

    Cennik

    Wstęp: 10 zł (w cenie biletu wstępu reprodukcja prac w formie pocztówki). Dochód w całości będzie przeznaczony na honoraria dla osób artystycznych.

    Język

    polski, PJM, ukraiński, angielski

    Kurator

    Waldemar Tatarczuk

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    David Chichkan, Nikita Kadan, Yaroslav Futymskyi, Zhanna Kadyrova, Taras Kamennoy, Kinder Album, Denis Pankratov, Andriy Rachinskiy, Daniil Revkovskiy, Mykola Ridnyi

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Podobne wystawy

      Wystawa

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt