Kacper Tomaszewski „Because I’m pretty when I cry”

11-7-2025 - 10-8-2025

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Mieszane emocje i sprzeczne pragnienia – strach spleciony z pożądaniem, nadzieja przeplatająca się z rozpaczą – stają się dla Kacpra Tomaszewskiego punktem wyjścia do refleksji nad łzami jako katalizatorem przeżyć. Łzy? Ulotne krople chaosu, wydobywające się z głębi nas samych, spływają po twarzy niczym materialny zapis emocji.


otwarcie: 11.07.2025 (piątek), godz. 19.00
gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
wystawa czynna do: 10.08.2025 (wt.–niedz., godz. 15.00–19.00)
wstęp wolny

kurator: Mateusz Włodarek


Jack Katz, autor książki „How Emotions Work”, zauważa, że płacz – choć powszechny – pozostaje zaskakująco niezgłębionym obszarem [Jack Katz, „How Emotions Work”, University of Chicago Press, Chicago 2001, s. 175.]. Ta luka inspiruje Tomaszewskiego, który w najnowszych pracach przygląda się, jak ludzie oswajają ten niekontrolowany akt. Łzy stają się dla niego kluczem do zrozumienia wewnętrznych napięć i kontrastujących uczuć obecnych w naszej codzienności.

Czerpiąc z osobistych doświadczeń pracy z żałobą, a także zapożyczając tytuł wystawy z utworu Lany Del Rey, artysta postrzega łzy jako magiczne strumienie. Spontaniczne i niezależne od woli, przypominają pierwotny rytuał natury. Przezroczyste, niemal niewidoczne, lecz pełne blasku, w zestawieniu z surową stalą – zimną, twardą, nieugiętą, którą Tomaszewski wykorzystuje w najnowszych pracach – nabierają nowego znaczenia. Stają się symbolem napięcia i jego uwolnienia, delikatności i siły, kruchości i wytrwałości. Jak w słowach Lany: „Because I’m pretty when I cry”.

Na wystawie prezentowane są rysunki wykonane czarną, srebrną i fioletową kredką. Fiolet – symbol magii i duchowości – nadaje łzom dodatkowy wymiar. Z kolei pojawiające się w pracach cytaty z popkultury to próba oswojenia smutku i trudnych emocji, które są nieodłączną częścią naszego doświadczenia. Obok rysunków znajdują się stalowe płyty z grawerunkami, działające jak lustra – odbijają zarówno emocje, jak i sposoby ich wyrażania w przestrzeni publicznej. Tomaszewski stawia pytanie o to, gdzie kończy się prywatność, a zaczyna potrzeba dzielenia się łzami z innymi. Wśród prezentowanych prac znajduje się także instalacja złożona z ciężkich, organicznych form inspirowanych kamieniami oraz zimnej stali, wzajemnie się przenikających. To fontanna emocji, nawiązująca do słów Owidiusza: „Hades jest pełen łez”.

Wystawie towarzyszy ścieżka dźwiękowa autorstwa Stasia Czekalskiego.


Kacper Tomaszewski (ur. 1999) – artysta wizualny, twórca instalacji, obiektów, malarstwa i fotografii. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej praktyce bada relacje międzygatunkowe oraz intymne zależności między ludźmi a innymi istotami. Interesują go formy troski, opieki, smutku i żałoby, które pojawiają się w tych relacjach – zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i materialnym. Jego prace eksplorują to, co kruche, porzucone, niewidzialne – momenty delikatności i utraty, marginalizowane formy istnienia, emocje i obecności, które wymykają się językowi i uwadze.

Od 2024 roku związany z Instytutem Dobrej Śmierci, gdzie współtworzy projekty na pograniczu na pograniczu sztuki, edukacji i kultury żałoby.

Autor wystaw indywidualnych: „Śnij piesku, śnij… II” (Galeria El, Elbląg, 2025), „Śnij piesku, śnij…” (Galeria Promocyjna, Warszawa, 2024), „Ślad” (Galeria Marszałkowska 18, Warszawa, 2023), „Lodge” (Galleri Blunk, Trondheim, Norwegia, 2022), „Buciory” (Galeria Brzozowa, Warszawa, 2019).


Identyfikacja wizualna: Weronika Nowak

 

Cennik

wstęp wolny

Język

polski

Kurator

Mateusz Włodarek

Audiodeskrypcja

Artysta

Kacper Tomaszewski

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Brak wyników

    „Różne miejsca”

    24-6-2025 - 10-8-2025

    Inne

    O wystawie

    Zapraszamy na otwarcie pierwszej części polsko-ukraińskiego projektu wystawienniczego „Różne miejsca”, które odbędzie się 24 czerwca (wtorek) o godzinie 17.30.
    Projekt jest efektem współpracy Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy (Kijów, Ukraina) i Galerii Labirynt (Lublin, Polska).

    Tytuł projektu nawiązuje do muzycznego utworu Steve’a Reicha „Different Trains” 1988 roku. W latach 1939–1942 Reich, jako dziecko, często podróżował pociągami między Nowym Jorkiem a Los Angeles. Wiele lat później ten amerykański kompozytor pochodzenia żydowskiego uświadomił sobie, że gdyby w tym samym czasie mieszkał w Europie, jego podróże odbywałyby się zupełnie innymi pociągami. W obecnej wojnie pociągi nie mają tak mrocznego znaczenia, wręcz przeciwnie, ale nadal miejsce pobytu decyduje o twoim życiu.

    Projekt łączy współczesnych artystów i artystki z Polski i Ukrainy, których prace opowiadają o doświadczeniach w kontekście wojny – odmiennych, ale spowodowanych zmianami, jakie nastąpiły po 24 lutego 2022 r.

    Pierwsza część projektu koncentruje się na sztuce z Polski. Są to prace sześciu artystek i artystów różnych pokoleń, posługujących się różnymi mediami. Dzieła te powstały przed 2022 rokiem, przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Możemy teraz spojrzeć na nich z innej perspektywy i zastanowić się nad przemianą znaczenia dzieła sztuki w zależności od zmian historycznych i społecznych.

    W projekcie biorą udział również artystki i artyści ukraińscy z doświadczeniem służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy oraz wspierający wojsko wolontariusze. Na pierwszej wystawie są obecni poprzez zdjęcia i wideo, wysłane na prośbę Waldemara Tatarczuka. Z tych treści powstała instalacja wideo „Jedna minuta”.

    Drugą część projektu „Różne miejsca” zaplanowano na listopad 2025 roku. W jej ramach zostaną zaprezentowane nowe prace polskich artystów i artystek, a także szersza prezentacja sztuki ukraińskiej.


    Projekt jest realizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Instytutu Adama Mickiewicza i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
    Partner medialny: Suspilne Kultura.

    27 czerwca o 16.00 w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy odbędzie się oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Waldemara Tatarczuka.

    Uczestnicy i uczestniczki:
    Polska: Mirosław Bałka, Barbara Gryka, Katarzyna Kozyra, Karol Radziszewski, Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska
    Ukraina: Yevhen Arlov, Davyd Chichkan, Yevhen Korshunov, Pavlo Kovach, Denys Pankratov, Max Robotov

    Wystawę uzupełnia projekt „The Sky is Open”, zaprezentowany w 2024 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jego inicjatorem był Waldemar Tatarczuk, który zwrócił się do ukraińskich artystów i artystek z prośbą o przesłanie zdjęć nieba nad Ukrainą po pełnoskalowej inwazji. Na podstawie otrzymanych zdjęć polscy artyści i artystki stworzyli własne prace.

    Zespół kuratorski: Waldemar Tatarczuk (Polska), Oksana Barshynova (Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy)

    Wystawa będzie czynna od 27 czerwca do 10 sierpnia 2025 r. w każdy piątek, sobotę i niedzielę od 12.00 do18.00 pod adresem: Kijów, ul. Hruszewskiego 6, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy (wejście od tyłu).


    Belka z logotypami.

    Cennik

    Język

    Zespół kuratorski

    Waldemar Tatarczuk, Oksana Barshynova

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    Polska: Mirosław Bałka, Barbara Gryka, Katarzyna Kozyra, Karol Radziszewski, Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska
    Ukraina: Yevhen Arlov, Davyd Chichkan, Yevhen Korshunov, Pavlo Kovach, Denys Pankratov, Max Robotov

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Brak wyników

      Katarzyna Górna „Pamięć ziemi”

      05-7-2025 - 17-8-2025

      Galeria Labirynt

      O wystawie

      Wystawa prezentuje nowe prace Katarzyny Górnej, w kontekście wyboru jej wcześniejszych dzieł. Tworząc to zestawienie, artystka dokonuje pewnego przesunięcia znaczeń, które powstają wokół jej wcześniejszych realizacji, ujawniając trwający proces reinterpretacji.


      otwarcie: 5.07.2025 (sobota), godz. 18.00
      gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
      język: wydarzenie w jęz. polskim; tłumaczenie na jęz. angielski: Agata Oborska; brak tłumaczenia na PJM; brak tłumaczenia na jęz. ukraiński
      wystawa czynna do: 17.08.2025 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
      wstęp: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)

      Wystawa zawiera prace z nagością.


      Osią wystawy są dwie nowe realizacje – rzeźba kobiety trzymającej ręce w ziemi, oraz praca wideo, w której Bogusława Schubert, aktorka filmowa i teatralna, opowiada o doświadczeniu pracy nad rolą „Czapli”, kobiety-ptaka. Ta relacja – między marzeniem i buntem a dającym oparcie pogodzeniem z glebą i biosferą – wyznacza jednocześnie skalę zaangażowania Górnej.

      Dzisiaj w popularnym rozumieniu neolityczna Wenus traktowana jest jako prastary symbol płodności. Jeden z pierwszych przykładów male gaze’u. Katarzyna Górna od lat kwestionuje społeczne klisze i konstruowane przez mężczyzn wizerunki kobiet. Podważa stereotypowe role, powiązane z kolejnymi okresami życia. Na fotografiach często sama odbija męskie spojrzenie, jak w fotografiach „Fuck Me, Fuck You, Peace”. Teraz jej wczesne prace spoglądają na nią samą, gdy zajmuje już inne miejsce w tym tryptyku. Jednocześnie tym razem artystka proponuje nie tylko krytyczny komentarz, ale i afirmatywne wyjście z tej konfrontacji. Posążki kobiet z epoki kamienia interpretuje jako świadectwo ich innej roli – depozytariuszek wiedzy społeczności, osób organizujących zbiorową empatię, opiekunek.

      Okres menopauzalny, który jest ważnym punktem odniesienia jej nowych projektów, artystka widzi jako uwalniający i produktywny. Proponując nowe spojrzenie na wiek i jego znaczenie w społeczeństwie, Górna zwraca się ku logice współistnienia. Jej nowe prace w równym stopniu odwołują się do symboli kulturowych, co do nowych spojrzeń badaczy na relację świata natury i człowieka, którą na nowo odkrywamy i redefiniujemy współcześnie. Tą szczególną, zapomnianą wartością, którą starsze kobiety wnosiły do pradawnej społeczności, była pamięć ziemi.

      Wiek osoby – kobiety – jest jednym z ważnych wątków wystawy. Katarzyna Górna pracuje z różnymi osobami, ale w wielu jej pracach to jej własna cielesność ma bardzo duże znaczenie. Nie chowa się za postacią kobiecą – to ona, Katarzyna Górna. Dlatego jej prace, perspektywa, z jakiej się wypowiada, i postawa, którą reprezentuje, zmienia się wraz z nią. Pracuje ze swoim ciałem, to na swoim ciele rozwiązuje problemy, które porusza. Zarówno „Kobieta trzymająca ręce w ziemi”, jak i „Wenus Antropocenu”, powstały w oparciu o odlew jej ciała.

      Wystawę zamyka nowy cykl fotografii – „Brudne kobiety”. Jak mówi artystka, zarówno one, jak i bohaterki innych jej prac, to buntowniczki, które z wiekiem odrzuciły stawiane im oczekiwania.


      kurator: Antoni Burzyński

      produkcja: Diana Kołczewska
      monodram: Bogusława Schubert
      montaż wideo: Paweł Giergisiewicz
      współpraca rzeźbiarska: Agnieszka Schreder, Kajetan Karkuciński, Mateusz Wójciak


      Katarzyna Górna – polska artystka współczesna, jedna z czołowych przedstawicielek sztuki krytycznej, wywodzącej się z lat dziewięćdziesiątych. Jest jedną z absolwentek pracowni Grzegorza Kowalskiego. Posługuje się m.in. fotografią, instalacją i wideo. Twórczość Katarzyny Górnej opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na rzeczywistość społeczną oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze, jak napisał Karol Sienkiewicz. Jej spojrzenie porusza się po spektrum między krytycznością a czułością. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje również natura i wątki ekologiczne. W ostatnich latach skupia się rzeźbie i pracach wideo.

      Brała udział w wystawach m.in. w: Biennale Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, PGS w Sopocie, CSW ZU, Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Muzeum Narodowym w Warszawie, Prague Biennale, NBK Berlin.

      Katarzyna Górna jest również od wielu lat głęboko zaangażowana w działalność aktywistyczną na rzecz artystek i artystów.


      Wystawa w ramach projektu „Proste pytania – trudne odpowiedzi”.
      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

      Belka z logotypem.

      Cennik

      8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy (na wernisaż wstęp wolny)

      Język

      polski

      Kurator

      Antoni Burzyński

      Audiodeskrypcja

      Artystka

      Katarzyna Górna

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Podobne wystawy

        <b data-src-img=
        „Różne miejsca”

        „Różne miejsca”

        24-6-2025 - 10-8-2025

        Inne

        Voices From Ukraine

        23-9-2025 - 23-9-2025

        Galeria Labirynt

        O wystawie

        Wystawa „Voices From Ukraine” ukazuje kryzysy współczesnego świata z perspektywy kraju broniącego się przed neoimperialną rosyjską agresją militarną. Osoby artystyczne z Ukrainy zwracają uwagę na różne aspekty tej rzeczywistości – od osobistych doświadczeń wojny po szerszy kontekst zagrożeń dla demokracji, wolności i środowiska.

        osoby artystyczne: Kateryna Aliinyk, Katya Buchatska, Bohdan Bunchak, Vasylyna Burianyk, Dasha Chechushkova, David Chichkan, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Vlodko Kaufman, Kinder Album, Roman Khimei & Jarema Malashchuk, Yana Kononova, Yevhen Korshunov, Sofia Kozlova, Sasha Kurmaz, Olha Kuzyura, Natalia Lisova, Krystyna Melnyk, Sevilya Nariman-qizi, Denys Pankratov, Danylo Pavlij, Andrii Pidlisnyi, Kateryna Pokora, Anton Saenko, Sana Shahmuradova Tanska, Elena Subach, Karina Synytsia, Vasyl Tkachenko Lyakh

        zespół kuratorski: Daryna Skrynnyk-Myska, Waldemar Tatarczuk, Mateusz Wszelaki


        Galeria Labirynt 23.09-16.11.2025
        BWA Wrocław 26.09.2025-25.01.2026
        BWA Zielona Góra 4.09-23.11.2025


        Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

        Grafika. Belka z logotypami.

        Cennik

        Język

        Zespół kuratorski

        Daryna Skrynnyk-Myska, Waldemar Tatarczuk, Mateusz Wszelaki

        Audiodeskrypcja

        Osoby artystyczne

        Kateryna Aliinyk, Katya Buchatska, Bohdan Bunchak, Vasylyna Burianyk, Dasha Chechushkova, David Chichkan, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Vlodko Kaufman, Kinder Album, Roman Khimei & Jarema Malashchuk, Yana Kononova, Yevhen Korshunov, Sofia Kozlova, Sasha Kurmaz, Olha Kuzyura, Natalia Lisova, Krystyna Melnyk, Sevilya Nariman-qizi, Denys Pankratov, Danylo Pavlij, Andrii Pidlisnyi, Kateryna Pokora, Anton Saenko, Sana Shahmuradova Tanska, Elena Subach, Karina Synytsia, Vasyl Tkachenko Lyakh

        Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

          Podobne wystawy

          <b data-src-img=
          „Różne miejsca”

          „Różne miejsca”

          24-6-2025 - 10-8-2025

          Inne