Evghenia Gritscu
Transition

10-9-2021 - 30-9-2021

Galeria Labirynt 2

O wystawie

Wystawa prezentuje prace, które powstały w trakcie półrocznego pobytu w Lublinie w ramach programu rezydencyjnego Gaude Polonia. Evghenia Gritscu w centrum zainteresowania postawiła własne doświadczenia życiowe. W swoich pracach stara się skierować uwagę na uniwersalne tematy.

______

Otwarcie wystawy [PJM]:
Kiedy: 10.09.2021, godz. 19:00
Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
Dostępność: Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński. Wystawa odbędzie się w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną.
Wstęp: wolny

______

Instalacja „Not my body” przez cały czas trwania wystawy pozostanie w procesie destrukcji. Nie wiadomo, jak długo będzie przypominać swój pierwotny kształt, a kiedy zupełnie go straci. Obrazuje kondycję emocjonalną osoby, która doświadczyła agresji na tle seksualnym. Praca pozwala autorce zmierzyć się z traumą z przeszłości.

Jednocześnie, pobyt w Lublinie stał się dla artystki pretekstem do zbierania doświadczeń, poznawania nowych miejsc i środowisk. Instalacja „Transition” opowiada o tym, w jaki sposób rezydencja wpłynęła na podjęcie ważnych życiowych decyzji. Evghenia zaprasza publiczność do wspólnego przekroczenia symbolicznej granicy. „Nie wiadomo, co kryje się po jej drugiej stronie, ale wiem, że ta linia jest już za mną” – pisze artystka.

__________

Evghenia Gritscu – ukraińska artystka wizualna. Urodzona w 1992 r. w miejscowości Chahor (Ukraina). Mieszka i pracuje w Czerniowcach. W latach 2010-2015 studiowała malarstwo na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym w Bukareszcie. W 2014 roku studiowała na Estońskiej Akademii Sztuki w Tallinie. Uczestniczka wystaw zbiorowych m.in. w Galerii Y (Belgrad), Sali Brynkusz (Bukareszt), Galeria Noorus (Tartu), Hobusepealgallery (Tallinn), Casa Artelor (Timisoara), Galerii Rumuńskiego Instytutu Kultury (Bukareszt), Narodowym Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej (Kijów), Centrum Kultury „Wernisaż”(Czerniowce), Regionalnym Muzeum Historycznym w Warnie. W swojej praktyce artystycznej eksperymentuje z fotografią, grafiką, ceramiką, performansem i instalacją. Najważniejsze wątki w twórczości Evghenii Gritscu to społeczeństwo i jednostka ludzka. Artystkę interesują uczucia i zachowania, a także praca z emocjami, publicznością i otoczeniem.

Wystawa powstała w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury Gaude Polonia przy współpracy Galerii Labirynt.

Kuratorka: Agata Sztorc-Gromaszek

Współpraca: Bogdan Mandzii

Cennik

Wstęp bezpłatny.

Język

Kuratorka

Agata Sztorc-Gromaszek

Audiodeskrypcja

Artystka

Evghenia Gritscu

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Partnerzy

    Podobne wystawy

    Wystawa

    Zmiana ekspozycji

    22-4-2025 - 10-5-2025

    Galeria Labirynt

    Mame-Loshn
    Jidysz – Ciało – Język

    03-9-2021 - 07-11-2021

    Galeria Labirynt

    O wystawie

    Wystawa „Mame-Loshn” traktuje o języku, który kształtował się w ciągłym ruchu, bez własnego terytorium. Jidysz, język „matczyny” pozostaje w bliskiej relacji ze sferą codziennego życia i ludzkim światem wewnętrznym. Stawia go to niejako w opozycji do języka „ojczystego” odzwierciedlającego relacje władzy.

     

    Artystki i artyści: Gili Avissar, Mirosław Bałka, Nino Biniashvili, Raya Bruckenthal, Maayan Elyakim, Guy Goldstein, Katarzyna Krakowiak, Haim Maor, Assi Meshullam, Sala-Manca, Waldemar Tatarczuk, Nevet Yitzhak, Ewa Zarzycka
    Kuratorki: Drorit Gur Arie, Tal Schwartz
    Projekt ekspozycji: Ornit Arnon

     

    ______
    Otwarcie wystawy:
    Kiedy: 3 września 2021 r., godz. 19:00
    Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
    Dostępność: Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.
    Wstęp: wolny.
    Wystawa trwa do 7 listopada 2021 r.
    ______

     

    Franz Kafka nazywał jidysz żargonem składającym się z obcych słów. Wytykał temu językowi, że nie posiada systemu gramatyki. Nazywał go „bękartem”, który żywi się zapożyczeniami. Jednocześnie to, co może stanowić zarzut wobec jidysz, decyduje o jego fenomenie i sile.
    Kafka nie znał jidysz, co więcej nigdy w domu go nawet nie słyszał, a poznał go dopiero jako język sceniczny żydowskiego teatru. Podobnie w jidysz nie wychowali się artyści i artystki zaproszeni na wystawę, dla niektórych ten język jest całkowicie obcy. Ich prace skoncentrowane wokół jidysz badają zdolność tego języka do przekraczania własnych granic, co staje się synonimem twórczego aktu.

    Cennik

    Na wernisaż wstęp wolny.
    Bilet wstępu na wystawę – 1 zł.

    Język

    Polski, angielski, PJM

    Kuratorki

    Drorit Gur Arie, Tal Schwartz

    Dostępność

    Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.

    Artyści/artystki

    Gili Avissar, Mirosław Bałka, Nino Biniashvili, Raya Bruckenthal, Maayan Elyakim, Guy Goldstein, Katarzyna Krakowiak, Haim Maor, Assi Meshullam, Sala-Manca, Waldemar Tatarczuk, Nevet Yitzhak, Ewa Zarzycka

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Podobne wystawy

      Wystawa

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt

      Ą fas
      Portrety z kolekcji

      01-9-2021 - 30-9-2021

      Galeria Labirynt | Plaza

      O wystawie

      Określenie en face [ą fas] w sztuce oznacza sposób pokazania postaci na wprost widza. Najczęściej tę metodę stosuje się w portretach – artystycznych wizerunkach ludzi. Kiedyś portrety były malowane przeważnie na zamówienie, aby zdobić dom, świadczyć o kulturze oraz zamożności ich właściciela i osoby portretowanej. Na przestrzeni lat forma ta inspirowała artystów i artystki, którzy tworzyli swoje prace eksperymentując nie tylko z samą tematyką, ale i z techniką wykonania. Obecnie portret spełnia wiele funkcji, co można zobaczyć w pracach prezentowanych na wystawie.

      „Ą fas” ukazuje różne spojrzenia na portrety w kolekcji Galerii Labirynt. Od klasycznego przedstawienia przez autoportret, karykaturę, portret fotograficzny, wideo, aż do nietypowego portretu w formie pisanej. Na wybranych pracach znajdziemy różnorodne wizerunki ludzkie – kobiety, mężczyzn, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, dzieci, ale również przedstawienia pozaludzkie jak humanoidalny robot.

      Wystawa na głównym miejscu stawia portret i jego formę, technikę wykonania i różnorodność podejścia artystycznego do tego tematu. W sposób humorystyczny podchodzimy też do wyrażenia en face zaczerpniętego z języka francuskiego, które, podobnie jak inne obcojęzyczne określenia stosowane w sztuce, często utrudnia odbiór prezentowanych prac, wprawiając odbiorców w zakłopotanie. Chcemy bawić się portretem i do tego zapraszamy również wszystkich widzów i widzki.

      Zapraszamy do samodzielnego odkrywania wystawy z pomocą przewodnika. Przygotowane pytania pomogą zwrócić uwagę na najważniejsze elementy prac i odkryć ich historie. Odpowiedzi na pytania znajdują się obok każdej z prac na wystawie.

      Artyści i artystki: Włodzimierz Borowski, He Chengyao, Oskar Dawicki, Irena Nawrot, Jadwiga Przybylak, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Ryszard Woźniak, Krzysztof Zarębski

      Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

      Realizacja: Monika Rejman

      Współpraca: Emilia Lipa, Karol Jakóbczyk, Jarosław Mitura, Jolanta Męderowicz

      Identyfikacja wizualna: Krystian Kamiński

      Cennik

      Wstęp bezpłatny.

      Język

      Zespół kuratorski

      Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

      Audiodeskrypcja

      Artyści/artystki

      Włodzimierz Borowski, He Chengyao, Oskar Dawicki, Irena Nawrot, Jadwiga Przybylak, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Ryszard Woźniak, Krzysztof Zarębski

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Podobne wystawy

        Wystawa

        Zmiana ekspozycji

        22-4-2025 - 10-5-2025

        Galeria Labirynt

        Yuriy Biley
        Cel pobytu

        24-8-2021 - 03-10-2021

        Galeria Labirynt

        O wystawie

        „Cel pobytu?” to pytanie, które Yuriy Biley słyszy za każdym razem, gdy przekracza polską granicę, chociaż od lat tutaj ma swój dom. Dwa słowa wypowiadane przez urzędnika stanowią dla przyjezdnych wstęp do migranckiej baśni o wielu możliwych zakończeniach, dla artysty za każdym razem nabierają one nowego sensu.
        Data otwarcia wystawy jest nieprzypadkowa, ma ona związek z 30-leciem odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

        ______
        Otwarcie wystawy
        Kiedy: wtorek, 24 sierpnia 2021 r., godz. 19:00
        Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
        Dostępność: Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczenie: Łukasz Grzesiuk
        Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem; tłumaczenie: Krystian Kamiński.
        Wstęp wolny
        Wystawa czynna do 3.10.2021 (wt.-niedz., godz. 16.00-21.00)
        Bilet: 1 zł
        ______
        Na wystawie Yuriy Biley prezentuje około dwustu przedmiotów przywiezionych z domu w Ukrainie do nowego domu w Polsce. Stają się one milczącymi świadkami osobistej biografii, zapisem wspomnień otoczonych osobliwą postradziecką ostalgią, która przeradza się w pytanie o współczesną tożsamość. Zbiór ten tworzą książki, albumy, monety, fotografie, odzież przywieziona w walizce, stara maszyna do pisania, dokumenty, radziecki samolocik, torebka cukru i mnóstwo innych rzeczy o różnym statusie i wartości. Wśród nich także kilkadziesiąt dzieł sztuki otrzymanych od innych artystów.
        Możesz wygodnie usiąść w fotelu kinowym z dawnych lat, zamknąć oczy i wsłuchać się w opowieść o każdym z tych przedmiotów. „Cel pobytu?” – pytanie mające odróżnić swoich od obcych nabiera egzystencjalnego znaczenia. Pozwala z perspektywy spojrzeć na własne dzieje i dostrzec rolę przeszłości w kształtowaniu teraźniejszości.
        Prace nad projektem artysta rozpoczął w 2015 roku, w momencie przeprowadzki ze Lwowa do Wrocławia, gdzie mieszka do dzisiaj.
        Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2019 w ZŁOTYM KIOSKU (teraz NOWY ZŁOTY) we Wrocławiu, składała się ze 105 obiektów – przedmiotów osobistych i audio opowieści o nich.

        Cennik

        Bilet: 1 zł

        Język

        Kuratorzy

        Audiodeskrypcja

        Artyści/artystki

        Yuriy Biley

        Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

          Podobne wystawy

          Wystawa

          Zmiana ekspozycji

          22-4-2025 - 10-5-2025

          Galeria Labirynt