NOWY ZŁOTY odsłona XVI
Małgorzata Mycek
Life is too short to drink bad wine

10-12-2021 - 30-1-2022

Galeria Labirynt

O wystawie

Wystawa Małgorzaty Mycek to XVI odsłona realizowana w ramach nieformalnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY, która tymczasowo gości w OSA, czyli Otwartym Studio Antyfaszystowskim będącym częścią Galerii Labirynt. Artystka została nominowana przez Marię Kniginin-Ciszewską, w myśl funkcjonującej od 2019 roku formuły: artysta/artystka prezentujący w danym momencie pracę wskazuje kolejny trzy nazwiska, a z nich zespół kuratorski – Magdalena Kreis i Yuriy Biley – wybiera jedno.


Wernisaż: 10.12.2021 (piątek), godz. 19.00, wstęp wolny
Gdzie: Otwarte Studio Antyfaszystowskie, plac przed Galerią Labirynt
Dostępność: Wystawa znajduje się w kiosku OSA przed budynkiem Galerii Labirynt – przestrzeń niedostępna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną. Opis wystawy w PJM – po zeskanowaniu kodu QR. Otwarcie tłumaczone na PJM, tłumaczka: Ewelina Lachowska.
Wystawa czynna do: 30.01.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00), bilet: 1 zł


Małgorzata Mycek pracująca w medium malarskim na wystawę w NOWYM ZŁOTYM tworzy cykl poświęcony wyzyskowi w obszarze pracy, także artystycznej. Tytuł wystawy jest cytatem z kubków, naklejek czy plakatów, które często można spotkać w domach. Mycek czerpie inspirację z tego motywu, nawiązuje do podobnych “motywacyjnych” haseł i zachęt. Jej obrazom tworzonym na zużytych banerach reklamowych, towarzyszy tekst:

Weź sprawy w swoje ręce! To Ty jesteś panią swojego życia. I kowalą swojego losu. Kształtują nas codzienne wybory, a brak wyboru to też wybór. Niektóre marzą o sukcesie, gdy inne wstają rano i na niego pracują. Próbowałaś już #SlowLife? Nikt inny nie ma tak dużego wpływu na nasze życie jak my same. Zarabiasz za mało, dlaczego nie zmienisz swojej pracy? Nie jesteś zadowolona ze swojego wyglądu, dlaczego nie zaczniesz chodzić na siłownię i do kosmetyczki? Kup ekologiczną żywność i jedz pięć posiłków dziennie. Swoją matchę mieszaj bambusową pałeczką, inaczej będzie to zwykły ściek. Ludzie sukcesu wstają codziennie o 6:00! Też tego spróbuj i trenuj Ashtangę na łące o świcie.

Wstawanie o 6:00 nic nie dało? Nastaw więc budzik na parę minut wcześniej. Nie masz pieniędzy na siłownię? Przecież trenować możesz w domu. 45 minut dziennie powinno wystarczyć. Jabłko z ekologicznych zbiorów jest zbyt drogie? Wciąż narzekasz na pracę? Problem tkwi w negatywnym nastawieniu. Nie utożsamiaj się z robotnicą harującą w Amazonie, lepiej popatrz co tam słychać u Jessiki Mercedes.

Ciężko jest dostrzec nierówności i przemoc systemową, gdy patrzy się na nie z uprzywilejowanej pozycji. Ale nie myśl o tym! Życie jest za krótkie by pić kiepskie wino! Żyj, kochaj, baw się! Nigdy się nie poddawaj! W końcu tak napisane jest na popękanym ceramicznym kubku, który kupiłaś w chińskim markecie.
Odpowiedz z wnętrza siebie: na ile czujesz się wolna? Użyj dowolnej skali.

 

Małgorzata Mycek (ur. w 1993 roku w Sanoku) – w 2020 roku obroniła dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Finalistka 40. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową oraz 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Współtworzy inicjatywę Wydawnictwo Bomba wydającą zaangażowane ziny. Bombę nagrodzono w ogólnopolskim konkursie Młode Wilki w 2019 roku.

Jest malarką i performerką z Poznania. Wychowała się w małej wsi w Bieszczadach na przełomie millenium. W pracy szczególnie interesuje ją wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romantyzowany oraz pomija się wiele aspektów związanych z życiem na wsi, takich jak głęboko zakorzeniony seksizm. W jej projektach wybrzmiewa zainteresowanie kulturą wernakularną, queerem oraz zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne.

Więcej: www.instagram.com/malgorzatamycek_fanclub/


NOWY ZŁOTY (wcześniej ZŁOTY KIOSK) – niezależna inicjatywa wystawiennicza działająca od 2019 roku. Przez prawie dwa lata korzystała z obiektu architektonicznego stworzonego przez Rewizję Grupę Projektową we Wrocławiu – Złotego Kiosku zlokalizowanego na jednym z podwórek na osiedlu Ołbin. Tam zrealizowano dwanaście odsłon-wystaw. Od maja 2021 roku program, pod zmienioną nazwą, przeniósł się do OSA, czyli Otwartego Studia Antyfaszystowskiego będącego częścią Galerii Labirynt. NOWY ZŁOTY zagości tu do czasu znalezienia ponownie miejsca we Wrocławiu.

Zespół kuratorski: Magdalena Kreis i Yuriy Biley

Cennik

Język

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Brak wyników

    Aneta Grzeszykowska, Aleksandra Kubiak, Joanna Rajkowska – Działanie na żywo

    03-12-2021 - 30-1-2022

    Galeria Labirynt

    O wystawie

    Na wystawie „Działanie na żywo” zaprezentowane zostaną wybrane prace trzech polskich artystek: Anety Grzeszykowskiej, Aleksandry Kubiak i Joanny Rajkowskiej. Wystawa dotyczy zagadnień więzi rodzinnych, doświadczenia traumy, utraty i żałoby oraz procesów (re)integracji podmiotu.


    Otwarcie: 3.12.2021 (piątek), godz. 19.00, wstęp wolny
    Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
    Dostępność: Otwarcie tłumaczone na PJM. Tłumaczenie symultaniczne na jęz. angielski. Wystawa odbędzie się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.
    Wystawa czynna do: 30.01.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00), bilet: 1 zł


    Artystki wykorzystują narzędzia sztuki do poruszenia tematów niezwykle osobistych, które w publicznym akcie odbioru zyskują uniwersalne znaczenie. Ważnym motywem powtarzającym się w poszczególnych dziełach jest – świadomie lub nie – działanie podjęte przez jednostkę w celu przekształcenia rzeczywistości oraz budowa nowych relacji z innymi i ze sobą samą. W działaniach tych istotną rolę grają nie tylko osoby, ich symboliczne gesty i akty performatywne, ale i „rytuały rzeczy”, przedmioty traktowane jako elementy aktywne, posiadające moc sprawczą. Wystawa skupiona jest zatem na psychologicznych mechanizmach oswajania i reparacji. Ujęte razem, prace Grzeszykowskiej, Kubiak i Rajkowskiej, rezonują na różnych poziomach; psychologicznym, społecznym, kulturowym, stanowią refleksję nad tożsamością i doświadczeniami jednostki oraz funkcjami sztuki współczesnej w procesach samoświadomościowych i wspólnotowych.

    Kuratorka: Magdalena Linkowska

     

    Cennik

    Bilet: 1 zł (na wernisaż wstęp wolny).

    Język

    Polski

    Kuratorzy

    Magdalena Linkowska

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    Aneta Grzeszykowska, Aleksandra Kubiak, Joanna Rajkowska

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Podobne wystawy

      Wystawa
      <b data-src-img=
      Zmiana ekspozycji

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt

      NOWY ZŁOTY
      CEREMONIAŁ 6
      Nikita Kadan
      Ludzkie narzędzia

      22-11-2021 - 10-12-2021

      Galeria Labirynt

      O wystawie

      Kolejna flaga prezentowana w ramach CEREMONIAŁU – cyklu realizowanego przez nieformalną inicjatywę wystawienniczą NOWY ZŁOTY – nosi tytuł Ludzkie narzędzia(2012). Przedstawia schematyczny obraz przyrządów do kraniometrii (techniki pomiaru czaszki) z medycznego podręcznika pochodzącego z pierwszej połowy ХХ wieku. Książka została opublikowana na jednej z ultraprawicowych stron internetowych, która służy do dzielenia się treściami rosyjskim i ukraińskim organizacjom neonazistowskim.


      Kiedy: 26.11–10.12.2021 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
      Gdzie: Otwarte Studio Antyfaszystowskie, plac przed Galerią Labirynt
      Dostępność: Flaga znajduje się na dachu kiosku OSA przed budynkiem Galerii Labirynt. Praca widoczna jest z poziomu chodnika. Opis pracy w PJM – po zeskanowaniu kodu QR na kiosku.
      Bilet: 1 zł


      Twórcą instalacji, złożonej z kilku sztandarów, jest Nikita Kadan – mieszkający w Kijowie artysta, pracujący w obszarze malarstwa, grafiki i instalacji, działający także w ramach interdyscyplinarnych projektów z architektami, socjologami czy aktywistami. Kadan jest także członkiem grupy R.E.P. (Revolutionary Experimental Space) i założycielem kuratorsko-aktywistycznego kolektywu Hudrada. 

      Prezentacja pracy odbywa się także w ramach festiwalu Marsz Gościnności.

       

      ***

      NOWY ZŁOTY to nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Działa od czerwca 2019 roku – najpierw we Wrocławiu, a teraz w Lublinie, korzystając z gościnności OSA – Otwartego Studia Antyfaszystowskiego zlokalizowanego na placu przed Galerią Labirynt. 

      Od końca 2020 roku, pomiędzy kolejnymi odsłonami realizowanymi w ramach NOWEGO ZŁOTEGO, prezentowane są prace w formie flag. Te kolejne dzieła tworzą drugi cykl wystawienniczy pod hasłem CEREMONIAŁ. Dotychczas zaprezentowanych zostało pięć flag autorstwa: Moniki Drożyńskiej, Yulii Krivich, Alexa Urso, Nikolaya Karabinovicha i Jolanty Nowaczyk. W listopadzie, już po zakończeniu wystawy Marii Kniaginin-Ciszewskiej („Stara Malutka”), a na moment przed kolejną odsłoną, tym razem z udziałem Małgorzaty Mycek – na kiosku zawiśnie szósta flaga autorstwa Nikity Kadana. 

      Nikita  Kadan – urodził się w 1982 roku w Kijowie. W 2007 roku ukończył Narodową Akademię Sztuki w Kijowie, gdzie studiował na wydziale malarstwa monumentalnego pod okiem prof. Mykola Storozhenkowa. 

      Prace Kadana znajdują się w kolekcjach: Pinakothek der Moderne (Monachium), M HKA – Museum of Contemporary Art Antwerp, mumok (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien), National Art Museum of Ukraine (Kijów), Galeria Arsenał (Białystok), Military History Museum (Drezno), The Art Collection Telekom, Krasnoyarsk museum centre (Krasnojarsk), The Kingdom of Belgium, Ministery of Foreign Affairs, FRAC Bretagne, Centro per l’arte contemporanea Luigi Pecci (Prato). 

      Cennik

      Bilet: 1 zł

      Język

      Polski

      Kuratorzy

      Magdalena Kreis i Yuriy Biley

      Audiodeskrypcja

      Artyści/artystki

      Nikita Kadan

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Brak wyników

        Kolekcja Dostępna – wystawa

        16-11-2021 - 30-1-2022

        Galeria Labirynt

        O wystawie

        Wystawa podsumowująca projekt „Galeria Dostępna” realizowany od maja 2021 roku. W jego ramach prowadzone są działania związane z przygotowaniem adaptacji do wybranych dzieł z kolekcji Galerii Labirynt. Przygotowywane materiały pozwolą na swobodny i samodzielny odbiór wystawy przez każdą osobę, bez względu na wiek czy poziom sprawności.


        Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
        Dostępność: W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wystawa znajduje się na parterze. Do sali wystawowej prowadzi podjazd o nachyleniu 13 stopni i prowadzi przez dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 138 cm. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Zazwyczaj otwarte jest jedynie lewe skrzydło drzwi. Pracom towarzyszą opisy w językach: polskim, angielskim oraz w polskim języku migowym. 
        Wystawa czynna do: 30.01.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00), wstęp bezpłatny


        Trzydzieści dzieł z kolekcji Galerii Labirynt w Lublinie zostało opracowanych pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wystawa prezentuje dziewięć z nich – fotografie, rzeźby, obiekty, a także obrazy wykonane przez polskich oraz zagranicznych artystów i artystki. Prace zostały wybrane w konsultacji z osobami z niepełnosprawnościami.

        Wystawa została przygotowana w myśl projektowania uniwersalnego czyli takiego, które pozwoli na swobodny do niej dostęp każdej osobie. Dlatego też prezentowane dzieła sztuki z kolekcji Galerii Labirynt zostały wzbogacone o adaptacje, które pozwolą zapoznać się z nimi między innymi za pomocą dotyku, opisu dźwiękowego czy tłumaczenia na polski język migowy.

        Każdemu dziełu towarzyszą adaptacje przeznaczone do dotykania – tyflografiki lub makiety. Wszystkie dotykowe materiały to autorskie, eksperymentalne projekty wykonane między innymi przez studentów i studentki Instytutu Sztuk Pięknych UMCS pod kierunkiem dr Ewy Niestorowicz. Podpisy prac zostały przygotowane w alfabecie Brajla. Na wystawie można również posłuchać audiodeskrypcji, czyli opisów tego, co przedstawia każde dzieło sztuki. Audiodeskrypcje są przygotowane w formie dźwiękowej – zachęcamy do odsłuchiwania ich na słuchawkach. Materiały audiodeksryptywne dzieł sztuki zostały opracowane przez studentów i studentki Filologii Angielskiej KUL pod kierunkiem dr Anny Sadowskiej. 

        Zespół kuratorski: Emilia Lipa, Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

        Realizacja: Monika Rejman

        Montaż: Karol Jakóbczyk, Jarosław Mitura, Witold Głos

        Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa

        Tłumaczenia na języki obce: Ivan Davydenko, Krystian Kamiński

        Tłumaczenia na polski język migowy: Justyna Kieruzalska, Wioletta Stępniak

        Audiodeskrypcje: dr Anna Sadowska, Monika Szczęsna, Julia Czaplińska, Magdalena Celegrat,   Adrianna Śliwa, Kinga Kucewicz, Sylwia Balbier, Przemysław Janik, Paulina Huzar, Magda Lisek, Kinga Kucewicz, Adrianna Śliwa   

        Nagranie i mastering audiodeskrypcji: Jan Tuźnik

        Materiały tyflograficzne: Evghenia Gritscu, Agata Sztorc-Gromaszek, dr Ewa Niestorowicz, Ksenia Kasperska, Agata Kattenbach, Ewa Zawadzka, Adrianna Wilewska, Anna Filipiuk, Tetyana Falalieieva, Konstanty Olech, Agata Rogala, Sonia Warchoł

        Testowanie tyflografik: dr Dominik Szurgot, Monika Dubiel

        Teksty łatwe: Agata Pawłowska, Justyna Kazek

        Konsultacje merytoryczne: dr Magdalena Szubielska, Janusz Padziński

        Partnerzy projektu: Stowarzyszenie „Otwieracz”, Fundacja Likejon, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok Za Krokiem“ w Zamościu

        Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

        Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

        Cennik

        wstęp bezpłatny

        Język

        Pracom towarzyszą opisy w językach: polskim, angielskim oraz w polskim języku migowym.

        Zespół kuratorski

        Emilia Lipa, Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek

        Audiodeskrypcja

        Artyści/artystki

        Maria Pinińska-Bereś, Robert Kuśmirowski, Olaf Brzeski, Mikołaj Smoczyński, Jan Ziemski, Władysław Hasior, He Chengyao, Christo i Jeanne-Claude, Kajetan Sosnowski

        Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

          Podobne wystawy

          Wystawa
          <b data-src-img=
          Zmiana ekspozycji

          Zmiana ekspozycji

          22-4-2025 - 10-5-2025

          Galeria Labirynt