Pawlo Dubinin – W dzieciństwie rzucono na mnie czar

06-4-2023 - 07-5-2023

Galeria Labirynt

O wystawie

Prace na wystawie opowiadają osobistą historię o relacji z queerowym ciałem w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Artysta opowiada o tym, jak absurdalna jest koncepcja całego ciała i jego postrzeganie poprzez normy społeczne i kulturowe.


Otwarcie: 6.04.2023 (czwartek), godz. 21.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa na parterze. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 7.05.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Kurator: Filip Kijowski


Cykl obrazów jest głęboko osadzony w poczuciu odmienności i braku przynależności, życiu jako jednostka wyobcowana, tzw. „outsider”, podczas którego własny organizm traktuje się jako uszkodzony i dziwaczny. Twórca chce przyjrzeć się mechanizmowi radzenia sobie, polegającemu na postrzeganiu ciała jako uszkodzonego instrumentu, zabawki lub czegoś nierealnego i niematerialnego, za to pięknego w swojej wyjątkowości. Na koniec zadaje pytanie, dlaczego najbliższa nam materia, własne ciało, okazuje się być najtrudniejszą zagadką.

W trakcie procesu tworzenia artyście towarzyszyły również koncepcje dotyczące dojrzewania, braku akceptacji genitaliów oraz zaburzeń dysmorficznych. Mając dość jedynie „klasycznych” przedstawień ciała męskiego i żeńskiego w sztuce i mediach, w swoich pracach twórca decyduje się na zmieszanie ze sobą kobiecości oraz męskości, przez co granice między nimi całkowicie zanikają.


Pawlo Dubinin (ur. 2002) jest artystą-samoukiem z Sumy w Ukrainie. Studiuje reżyserię filmową na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Zajmuje się głównie malarstwem i kolażami. Ideą jego sztuki jest szczere i przenikliwe ukazywanie uczuć i chwil. W swoich pracach skupia się głównie na tematach: queer, ciało, nastoletnie lata, magia, okultyzm, związek z naturą i macierzyństwo. Bardzo ważna jest dla niego umiejętność dzielenia się swoimi poglądami i emocjami z innymi ludźmi oraz dawanie im poczucia, że są widoczni, a nie samotni.


Wystawa powstała jako efekt rezydencji artystycznej w ramach nowego programu Biblioteki Azyl – Artist in Residence – Queer Station.


il. Pawlo Dubinin, Bez tytułu, 2023, farby akrylowe, olejne i kredki kolorowe

Cennik

bilet: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

Język

polski, ukraiński

Kuratorzy

Audiodeskrypcja

Artyści/artystki

Pawlo Dubinin

Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

    Podobne wystawy

    Wystawa
    <b data-src-img=
    Zmiana ekspozycji

    Zmiana ekspozycji

    22-4-2025 - 10-5-2025

    Galeria Labirynt

    Yehor Antsyhin – Moje złamane kości

    06-4-2023 - 07-5-2023

    Galeria Labirynt 2

    O wystawie

    Yehor Antsyhin od początku swojej pracy artystycznej zajmuje się tematami dotyczącymi pamięci, traumy i krajobrazu. Ten ostatni znajduje szczególne miejsce w praktyce artysty, stając się dla niego punktem odniesienia i nośnikiem sensów.


    Otwarcie wystawy: 6.04.2023 (czwartek), godz. 19:00
    Gdzie: Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3, Lublin
    Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną.
    Otwarcie tłumaczone na jęz. polski; tłumacz: Volodomyr Dyshlevuk.
    Wystawa czynna do 7.05.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)
    Wstęp: wolny

    Kuratorka: Magdalena Linkowska
    Koordynatorka: Diana Kołczewska


    Dla Antsyhina krajobraz jest partnerem, a człowiek pozostaje z nim w stałej, intensywnej choć nie zawsze świadomej relacji. Krajobraz jawi się jako fenomen przede wszystkim emocjonalny, rodzi się w relacji z tym, kto w nim przebywa, patrzy, słucha i nadaje znaczenie. Artysta uważnie i uparcie bada nasz związek z fizycznym otoczeniem, starając się odpowiedzieć na pytanie dotyczące naszej tożsamości jednostkowej i grupowej, oraz naszych relacji w świecie określonych wartości. Najnowszy projekt Antsyhina zatytułowany „Moje złamane kości” ponawia, w kontekście wojny w Ukrainie, pytanie o to, co czyni ludziom i otoczeniu przemoc, i o to jak czas i doświadczenie wpływa na nasze odczuwanie i rozumienie świata. (Magdalena Linkowska)

    Projekt porusza kwestię traumy, której osoby mieszkające w Ukrainie doświadczają każdego dnia od początku inwazji – czy to na polu walki, czy we własnych domach. Dopiero po jakimś czasie będzie wiadomo, jak głębokie jest piętno, którym naznaczone zostały osoby z Ukrainy – każda na swój sposób. Utrata bliskich, rodzinnego domu, konieczność ucieczki – ta lista może być bardzo długa. Posługując się wizerunkiem zrośniętej kości, Yehor Antsyhin ukazuje problem pamięci o traumie, która zmienia się w czasie. Fizyczne lub psychiczne „złamania” czynią ludzi bardziej odpornymi, współpracującymi i silnymi, ale samoświadomość traumy przychodzi dopiero po jakimś czasie. Przepracowując te zagadnienia, artysta inicjuje dyskusję na ich temat w przestrzeni publicznej, szuka sposobów na rehabilitację, skupiając się na tym, aby ten aktualny temat nie został zapomniany w Europie. Należy stale nagłaśniać konsekwencje inwazji wojskowej na pełną skalę, która ma miejsce na terytorium Ukrainy już od ponad roku. (Yehor Antsyhin)


    Yehor Antsyhin – urodził się 16 lipca 1989 roku we wsi Juwiłejne, w obwodzie dniepropietrowskim. W 2009 roku ukończył Dnieprowską Wyższa Szkołę Teatralno-Artystyczną, a w 2015 roku Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury. W latach 2013–2015 uczęszczał na kurs sztuki współczesnej prowadzony przez K. Badyanovą i L. Nakonechną. Był członkiem grupy artystycznej Specific Dates (KKD) w latach 2015–2018, grupy artystycznej Montage w latach 2016–2020 oraz stypendystą programu Gaude Polonia w 2020 roku. Antsyhin pracuje z pamięcią i odkryciami w jej obrębie wykorzystując motywy konfliktu historii osobistej i oficjalnej, krytykę społeczną i stosunki pracy.

    Przez ostatnie 5 lat aktywnie angażował się w land art. Wpłynęło to w pewnym stopniu na jego pogląd i postrzeganie krajobrazu oraz pomogło mu ustanowić nową metodę interakcji z przestrzenią, polegającą na odrzuceniu relacji przedmiot-podmiot z otoczeniem i włączeniu przestrzeni nie jako części, ale jako uczestniczki interakcji w swoich pracach, realizując również tematy ekologii i nadprodukcji. Podstawowym wątkiem jego praktyki artystycznej pozostaje jednak temat pamięci, wspomnienia i zapomnienia.
    Antsyhin używa następujących mediów twórczych: instalacji, fotografii, malarstwa, praktyk partycypacyjnych i performatywnych, archiwów, land artu. Mieszka i pracuje w Kijowie.


    Grafika na podstawie:

    Szóste żebro w projekcji tylno-przyśrodkowej
    Rok: 1887
    Źródło: Ryc.18, s. 37, „Dixon’s Manual of human osteology” (1912)
    Autor: Andrew Francis Dixon (1868–1936)

    Cennik

    bezłatne

    Język

    polski, ukraiński

    Kuratorka

    Magdalena Linkowska

    Audiodeskrypcja

    Artyści/artystki

    Yehor Antsyhin

    Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

      Podobne wystawy

      Wystawa
      <b data-src-img=
      Zmiana ekspozycji

      Zmiana ekspozycji

      22-4-2025 - 10-5-2025

      Galeria Labirynt

      Curort Vieniava

      10-3-2023 - 31-12-2023

      Galeria Labirynt

      O wystawie

      Myśląc o współczesnej galerii sztuki jako instytucji reagującej i odpowiadającej na rodzące się obecnie nurty, idee, manifesty, wyrażane często w sposób wizualny, chcemy, aby stała się ona żyjącym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości, tak jak znaczący w końcówce XX wieku street art. Nie możemy skończyć na utartych, galeryjnych schematach. Pragniemy poszukiwać nowych ścieżek ekspresji. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni, agory, forum, która poprzez (nie?)artystyczną wypowiedź młodych osób, stanie się miejscem przyjaznym i dostępnym, w szczególności podkreślającym wolność do wypowiadania swoich opinii, marzeń, myśli i pomysłów.

      Curort Vieniava to przestrzeń spotkań, imprez i twórczej wolności w charakterze open gallery. To miejsce, w którym dochodzi do dyskusji. Zapełniamy labiryntowe ściany performatywnym, wyraźnym, dającym do myślenia głosem młodego pokolenia. Potajemnie razem przygotowujemy interdyscyplinarne dzieło. To właśnie ten głos ma wejść w dialog z miejskim życiem, klimatem i problemami dnia codziennego. Najważniejszy jest proces, nie końcowy produkt.

      Zachęcamy Was do dowolnej ekspresji – nie tylko malowaniem czy pisaniem po ścianach! Masz jakieś prace w domu? Przynieś je! Chcesz napisać manifest na kartonie i przybić do ściany? Zrób to! Masz ciekawe wideo do pokazania? Czekamy na to! Myślisz o performansie albo performatywnym czytaniu? Masz na to miejsce! Niech forma nie będzie ograniczeniem. Nie wymagamy artystycznego podejścia do tematu. Nie musisz być osobą artystyczną. Tutaj rządzi totalna wolność, a możliwość działania i środków jest dowolna. Masz ochotę popłynąć? To czas pokaże kierunek naszego ujścia.

      Do tworzenia, zgodnie z ideą projektu, zapraszamy osoby w wieku 15-30 lat. W zwiedzaniu po przestrzeni nie przewidujemy ograniczeń wiekowych, jednak mogą pojawić się treści nieodpowiednie dla dzieci. To wystawa poszerzająca się, żyjąca, a więc ekspozycja wciąż się zmienia. W czasie jej trwania pojawią się tu różne interwencje.

      ❗O aktualnych wydarzeniach w przestrzeni Curortu Vieniava informować będziemy w naszych mediach społecznościowych oraz na otwartej grupie: link do grupy.

      Zwiedzać i tworzyć w przestrzeni można w godzinach otwarcia Galerii, a także podczas imprez #artafterdark, kiedy działamy dłużej.


      Turnusy

      W wyniku otwartego naboru zaprosiliśmy do współpracy osoby artystyczne. Podczas dwutygodniowych turnusów rezydencyjnych w Curorcie, rezydenci i rezydentki zapraszają lokalną społeczność do udziału w proponowanych aktywnościach wokół sztuki i nie tylko.

      Turnus I – Monika Maurycy „Girlanda Dumy” (link do opisu)
      Turnus II – Anna Jeglorz „30 minut Nicnierobienia” (link do opisu)
      Turnus III – Oleksandra Orkusha „Taneczny Labirynt” (link do opisu)
      Turnus IV – o s e s i kolektyw „Obchód. Spacer poetycko-performatywny” (link do opisu)
      Turnus V – Kacper Tomaszewski „Totem” (link do opisu)
      Turnus VI – Kolektyw [ZOBACZ JAK] / Paulina Mazurek, Michał Tokarz; wystawa „Elsewhereland” (link do opisu); koncert na pożegnanie lata (link do opisu); warsztaty „Turystyczny kicz graficzny” (link do opisu)


      Czas trwania: 10.03.2023-31.12.2023
      Kurator: Mateusz Wszelaki

      Współpraca z młodzieżą: Alicja Sienkiewicz, Michał Rachwalski
      Koordynacja: Diana Kołczewska
      Identyfikacja wizualna: Emilia Lipa,
      Tłumaczenia: Mariya Hoyin, Krystian Kamiński, Michał Pelczarski, Wioletta Stępniak, Zuzanna Borys

       


      Cennik

      bezpłatne

      Język

      polski

      Kurator

      Mateusz Wszelaki

      Audiodeskrypcja

      Artyści/artystki

      Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

        Brak wyników

        Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy „Step Myszek Miki”

        24-3-2023 - 21-6-2023

        Galeria Labirynt

        O wystawie

        Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy od 2020 roku pracują nad monumentalnym projektem „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. Artyści zakładają, że koniec cywilizacji jest nieunikniony, dlatego też projektują dla przyszłych archeologów Muzeum. Ma ono ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jej istnienia i zniknięcia oraz poznanie sposobów życia i zwyczajów wymarłego gatunku ludzkiego. Powstające z perspektywy przyszłości realizacje będą wypełniać kolejne sale muzeum, ukazując różne obszary życia na ziemi w czasach, gdy ludzkość jeszcze istniała…


        Otwarcie wystawy: 24.03.2023 (piątek), godz. 19:00
        Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
        Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób słabowidzących. Na wystawie jest bardzo ciemno, co może utrudnić poruszanie się w przestrzeni. Czarnodruki z informacjami o wystawie dostępne u obsługi. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. W jednej z prac występują głośne dźwięki. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15:00 do 19:00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Otwarcie i dyskusja tłumaczone na jęz. ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk, a także symultanicznie na język angielski – prosimy odebrać urządzenie w księgarni przed wydarzeniem. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczenie: Marta Stępniak.
        Czynna do: 21.06.2023 (wt.-niedz., 12:00-19:00)
        Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

        W dniu otwarcia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z artystami poprowadzone przez Ksenię Malykh, kierowniczkę Platformy Badawczej w PinchukArtCentre w Kijowie. Spotkanie w języku ukraińskim, tłumaczone na język polski, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.

        Kurator: Waldemar Tatarczuk


        „Step Myszek Miki” to trzecia realizacja w ramach „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. W pracy tej artyści badają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że Ukraina jest krajem, na którego terenie odbyła się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy Vladislav Lyubchenko – mieszkaniec Charkowa – zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści zestawiają te zdjęcia z obsesyjnymi rysunkami innego mieszkańca Charkowa – Ivana Stygatenki, powstałymi w 2024 roku. Jest to wybór z niemal tysiąca szkiców, na których widać antropomorficzne przedstawienia czołgów.

        Archiwum uzupełnia praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, zrealizowana w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało tam wiele rozbitych czołgów armii rosyjskiej, która próbowała zdobyć Charków. W role tytułowych „poszukiwaczy” złomu wcielają się autorzy filmu, a źródłem metalu są porzucone rosyjskie czołgi. Widzimy jeden z nich, zdeformowany wskutek ostrzału przypomina nieco Myszkę Miki.

        Zebrane w całość elementy wystawy tworzą palimpsest, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją, a groza sąsiaduje z groteską.


        Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy to charkowscy artyści, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli Charkowską Państwową Akademię Projektowania i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne. W 2012 roku stworzyli publiczną stronę „Pamjat” (Pamięć) w sieci społecznościowej Vkontakte w celu zbadania pamięci zbiorowej na terytorium postsowieckim. Projekt ten stał się punktem wyjścia do ich współpracy. Nominowani do PinchukArtCentre Prize w 2018, 2020 i 2022 roku, laureaci nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt „Hooligans”. Zwycięzcy Allegro Prize 2022.

        Cennik

        bilet: 5/2 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

        Język

        polski, ukraiński, angielski, PJM

        Kuratorzy

        Audiodeskrypcja

        Artyści/artystki

        Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy

        Oprowadzanie kuratorskie - formularz zgłoszeniowy dla grup

          Brak wyników